E-zdrowie. Przyszedł czas na elektroniczne skierowania
Jesienią ruszy pilotaż systemu elektronicznych skierowań lekarskich. Od 2021 roku e-skierowania mają być obowiązkowe w całej Polsce. Ministerstwo Zdrowia argumentuje, że dzięki temu skrócą się kolejki. Eksperci odpowiadają, że to iluzja.
Lekarz będzie mógł wystawić przez internet skierowanie na badania diagnostyczne, konsultację w poradni specjalistycznej oraz na leczenie szpitalne. Tak zakłada projekt ustawy o elektronicznych skierowaniach, który właśnie trafił do konsultacji społecznych.
W praktyce pacjent dostanie od lekarza informację o skierowaniu wraz z unikalnym kodem dostępu na maila, numer telefonu albo w formie wydruku. Następnie wystarczy telefonicznie podać swój numer PESEL oraz wygenerowany kod, a pracownik rejestracji w przychodni lub szpitalu będzie miał wgląd w wystawione skierowanie i umówi nas na wizytę. - Aktualnie pacjenci muszą dostarczyć oryginał skierowania do przychodni. Niewątpliwie dobrze, że ta uciążliwość zostanie wyeliminowana. Pacjent przyjedzie do przychodni raz, a nie dwa - wyjaśnia Ewa Borek, prezes fundacji „My Pacjenci”.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
- Jakie skierowania lekarz będzie mógł wystawić elektronicznie
- Jak będzie to wyglądało w praktyce
- Jak e-skierowania wpłyną na skrócenie kolejek
- Od kiedy skierowania elektroniczne będą obowiązkowe.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień