Fabryka nici znów czeka na Szydło

Czytaj dalej
Fot. Józef Piasecki
Filip Pobihuszka

Fabryka nici znów czeka na Szydło

Filip Pobihuszka

Wyburzenia za nami, rewitalizacja przed nami. Chodzi oczywiście o fabrykę nici „Odra”. Tymczasem wicewojewoda zapewnia, że premier Szydło chce jeszcze raz odwiedzić Nową Sól.

- Przeprowadzone wyburzenia to możliwość utkania nowej historii – przekonuje głos lektora, podczas gdy wyposażony w kamerę dron po raz kolejny przelatuje nad byłą fabryką nici „Odra”. To ostatnia scena filmu, z którego kadr publikujemy obok. Produkcja, którą zleciło starostwo, to proces rozbiórki pofabrycznego kompleksu zaprezentowany w krótkiej i atrakcyjnej formie. Jego premiera odbędzie się na dzisiejszym spotkaniu w Interiorze, na którym podsumowana zostanie rozbiórka i omówione będą plany rewitalizacji terenów byłej fabryki.

- Na dzisiejsze spotkanie przygotowaliśmy wystawę fotografii oraz film. Chcemy poprzez obraz pokazać, jak przebiegała rozbiórka. Taka forma najszybciej trafia do odbiorców – przekonuje starosta Waldemar Wrześniak. - To dla miasta i powiatu historyczny moment. Dzięki sprawnym działaniom zarządu powiatu rozbiórka stała się faktem, a wyburzone mury dały fundament do rozwoju tego miejsca – dodaje.

Zadowolenia z obrotu spraw nie kryje prezydent Wadim Tyszkiewicz. - Trochę nam pomogła ta słynna konferencja. Taki szum się zrobił w całej Polsce, że udało nam się wspólnie wywalczyć pierwsze pieniądze na wyburzenie – komentował niedawno, gdy okazało się, że miasto wywalczyło 13,5 mln zł, unijnego dofinansowania na wartą 16-17 mln zł rewitalizację. A mowa oczywiście o konferencji, którą Beata Szydło zorganizowała latem 2014 właśnie w ruinach „Odry”.

Nie jest tajemnicą, że Tyszkiewicz nie jest miłośnikiem partii rządzącej. I choć sprawę wyburzeń udało się doprowadzić do końca ponad partyjnymi podziałami, wicewojewoda Robert Paluch nie ukrywa, że antypisowska narracja, jaką posługuje się czasami prezydent, to sztuczne budowanie podziałów. - Ja się staram, buduję dobry klimat, a ktoś przychodzi i to burzy – narzeka.
Pytam więc o to, kiedy ostatnio rozmawiał z premier Szydło o wyburzeniach. - We wrześniu, już było wtedy po przetargach a wyburzanie ruszyło. Zdałem jej relację, pani premier wie wszystko na bieżąco, jest dokładnie jest zorientowana – odpowiada wicewojewoda.

- Może jak ten teren będzie już po rewitalizacji, to może jeszcze jedna konferencja? – proponuję. - Jestem za. Pani premier powiedziała mi w październiku, że zrobi wszystko, żeby odwiedzić Nową Sól - mówi Paluch. - Być może po tym spotkaniu w Interiorze, też się z panią premier skontaktuję i krótko jej poopowiadam – kwituje wicewojewoda.

Filip Pobihuszka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.