Fiskus ostrzega nieuczciwych restauratorów. Rachunek kelnerski nie zastępuje paragonu
Ministerstwo Finansów wydało ostrzeżenie i instrukcje dla kelnerów. Uprzedza o karach, które grożą za wydawanie tzw. paragonów kelnerskich. To kwitki łudząco przypominające właściwe rachunki, ale wydawane z pominięciem kasy fiskalnej. W sezonie letnim ich przybywa...
Ministerstwo finansów jest świadome faktu, że nierzadko kelnerzy są zmuszani przez swoich pracodawców do zaniechania ewidencjonowania transakcji na kasach fiskalnych.
- Taka praktyka jest szczególnie bulwersująca, ponieważ jej negatywne skutki uderzają najbardziej właśnie w samych kelnerów. Mandatem karnym będzie ukarany zazwyczaj właśnie kelner, który nie spełni obowiązku zaewidencjonowania transakcji na kasie fiskalnej i który zostanie przyłapany na tym procederze przez kontrolującego - nie kryje w komunikacie resort finansów.
Brak rejestracji transakcji za pomocą kasy fiskalnej oznacza najczęściej, że usługa została wykonana w szarej strefie - a więc podatki nie trafiły do budżetu. Uderza to nie tylko w skarb państwa, ale i w uczciwych restauratorów. Tych, którzy podatki płacą, a personel zatrudniają legalnie.
- Kontrole w lokalach gastronomicznych prowadzimy i planowo, i reagując na konkretne sygnały. Zgłaszając do nas nieuczciwą praktykę najlepiej dołączyć dowód, czyli opisywany paragon kelnerski - mówi Mariusz Ziarnowski z Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Same paragony kelnerskie nie są nielegalne, ale mogą służyć na przykład do rozliczeń pracodawcy z pracownikami, a nie do dokumentowania zawarcia transakcji z klientem.
Jeśli w ślad za paragonem kelnerskim nie idzie paragon fiskalny, to znaczy, że transakcja nie została zarejestrowana w kasie fiskalnej, a podatki nie trafiły do budżetu. Co się z nimi stało? Najpewniej zostały w kieszeni nieuczciwego sprzedawcy.
W wydanym kilka dni temu ostrzeżeniu ministerstwo finansów przypomina o obowiązku wydawania paragonów fiskalnych i instruuje kelnerów.
Jednocześnie ministerstwo przyznaje, że zna położenie pracowników niektórych lokalów gastronomicznych. Wie, że nierzadko kelnerzy są zmuszani przez swoich szefów do omijania kasy fiskalnej. Niestety, w swojej odezwie nie podpowiada, jak konkretnie „postawić się” pracodawcy.
- Jeżeli nieuczciwy właściciel restauracji ukrywa swoje przychody, to musi on również ukrywać swoje koszty - nie może w swoich księgach wykazywać kosztów np. pensji czy składek ZUS kelnerów, ponieważ koszty te nie miałyby pokrycia w ujawnianych przychodach. Szybko okazałoby się, że restauracja jest trwale nierentowna, według ksiąg, a mimo to funkcjonuje w rzeczywistości. Nieuczciwy właściciel restauracji nie będzie zatem zatrudniał legalnie, tylko będzie oferował pracę „na czarno”, bez umowy o pracę, bez opłacania składek ZUS - czytamy w komunikacie ministerstwa.
Resort ostrzega, że „branża gastronomiczna jest zidentyfikowana przez organy podatkowe jako branża o jednym z najwyższych stopni ryzyka działalności w szarej strefie i prawdopodobieństwo kontroli prawidłowości fiskalizacji obrotu w niej jest bardzo duże”.
Instrukcja dla kelnera - rejestracja sprzedaży na kasie fiskalnej (źródło: Ministerstwo Finansów)
- Zawsze pamiętaj o zarejestrowaniu sprzedaży na kasie fiskalnej dla udokumentowania transakcji. Bez znaczenia jest czy klient płaci kartą, czy gotówką.
- Po zaewidencjonowaniu sprzedaży na kasie wydrukuj paragon fiskalny i wydaj go klientowi.
- Nie czekaj aż klient poprosi cię o paragon. To ty masz obowiązek wydać go klientowi.
- Jeżeli klient płaci przy stoliku, zanieś mu paragon. Powinien go dostać zanim zapłaci. W przeciwnym wypadku może wyjść z lokalu zanim otrzyma paragon, a ty nie spełnisz swojego obowiązku.
- Pamiętaj, że rachunek kelnerski nie zastępuje paragonu! Możesz go wręczyć klientowi razem z paragonem, nigdy zamiast niego.
- Urząd skarbowy ma prawo skontrolować ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej.
- Jeśli nie wydajesz paragonów lub nie rejestrujesz sprzedaży na kasie fiskalnej możesz zostać ukarany mandatem. To ty otrzymasz mandat, nawet jeżeli to ktoś inny nie pozwala ci rejestrować sprzedaży na kasie.
- Nierejestrowanie transakcji na kasie fiskalnej to unikanie płacenia podatków!
- Płacisz za to ty: oszust podatkowy zazwyczaj zatrudnia na czarno lub na umowy śmieciowe. Płaci za to reszta społeczeństwa: z podatków budowane są drogi, utrzymywane są szpitale, szkoły, policja, itp., z których oszust korzysta, sam nic nie dokładając.
- Unikanie płacenia podatków to okradanie społeczeństwa. Nie bierz w tym udziału