Fundacja zbiera na zakup starej lokomotywy

Czytaj dalej
Fot. Lubsko/sommerfeld
Grzegorz Kozakiewicz

Fundacja zbiera na zakup starej lokomotywy

Grzegorz Kozakiewicz

Fundacja Kolejowa „Stacja Lubsko/Sommerfeld” szuka sponsorów, którzy pomogą w zakupie lokomotywy spalinowej SU45-115 .

Su45-115 to polskie lokomotywy spalinowe produkowane niegdyś w Zakładach Metalowych im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. W latach 70-tych i 80-tych królowały na niezelektryfikowanych szlakach kolejowych. Powstało ich nieco ponad 200 sztuk na potrzeby PKP i Kolei Libańskich. Obecnie czynnych jest raptem kilka egzemplarzy.

Stopniowo wycofuje się je z użytku i złomuje. Żadnego nie zabezpieczono na potrzeby muzealne, nie licząc jednej, niesprawnej maszyny znajdującej się na Pomorzu. 14 kwietnia lokomotywa tego typu zostanie wystawiona na sprzedaż za pośrednictwem internetu. Jej koszt to około 150-200 tyś. zł.

Fundacja z Lubska myśli o zakupie. W jej planach jest stworzenie skansenu kolejnictwa na bazie obiektów po starej lokomotywowni w Żaganiu.

Stąd apel do sponsorów, którzy mogliby się włączyć w gromadzenie środków na ten cel. Fundacja oferuje w zamian reklamę - tak na swojej stronie internetowej, jak i na burtach maszyny. - Taki datek mógłby być dowodem społecznego zaangażowania i przyczynić się do budowy wizerunku - przekonuje Adam Chytry, szef fundacji.

Autor: Grzegorz Kozakiewicz

Grzegorz Kozakiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.