Gdy kończy się niezawisłość. Rozmowa z Aliną Czubieniak, pierwszym sędzią w Polsce ukaranym przez nową Izbę Dyscyplinarną

Czytaj dalej
Fot. fot. Jakub Pikulik
Zbigniew Borek

Gdy kończy się niezawisłość. Rozmowa z Aliną Czubieniak, pierwszym sędzią w Polsce ukaranym przez nową Izbę Dyscyplinarną

Zbigniew Borek

- Gdybym postąpiła inaczej, nie mogłabym sobie spojrzeć w oczy. Nie tylko ja, ale cały wymiar sprawiedliwości. A pan minister Ziobro zapewne zorganizowałby konferencję prasową, żeby powiedzieć dziennikarzom i wszystkim Polakom jak bardzo my, sędziowie, jesteśmy nieludzcy – mówi Alina Czubieniak z Gorzowa Wlkp., pierwszy sędzia w Polsce ukarany przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego.

Sędzia Czubieniak uchyliła w 2016 r. areszt Mateuszowi P., upośledzonemu 19-latkowi, podejrzanemu o pedofilię. Dzięki temu dostał on obrońcę. W marcu 2019 sędzię ukarała Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego. Jej wprowadzenie było jednym z filarów „dobrej zmiany” rządu PiS w sądownictwie.

Co on tak dokładnie zrobił?

CZYTAJ DALEJ:

  • Nie wyobrażam sobie, co by z 19-letnim Mateuszem P., podejrzanym o pedofilię, zrobili tzw. normalni osadzeni. Mógłby nie przeżyć nawet jednej nocy. Myślę, że dziś już by go nie było... 
Pozostało jeszcze 97% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Zbigniew Borek

Jestem wydawcą, kieruję też gorzowską redakcją "Gazety Lubuskiej". Pilotuję w gazecie m.in. sprawy polityczne, robię parę projektów plebiscytowych i sporo innych rzeczy, które są do zrobienia. W "Lubuskiej" pracuję dłużej niż jestem żonaty, a żonaty jestem już dość długo. No i dzieci mi się fajnie starzeją :)

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Danuta W

Czytając ten wywiad, odnoszę wrażenie, że ci co szkolili sędziów Izby Dyscyplinarnej pobierali nauki nawet nie u pana Kryże, ale na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łomonosowa i to w czasach stalinowskich.
Brawo PiS i jego reforma sprawiedliwości.
Ciekawe, kto wyda orzeczenie o całkowitej niepoczytalności takiemu Ziobrze. Bo tylko w takim stanie uniknie odpowiedzialności.

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.