Gdy pokrywamy koszt pogrzebu
Zasiłek pogrzebowy przysługuje przede wszystkim bliskim osoby zmarłej. Trzeba jednak pamiętać, aby wniosek o świadczenie złożyć w terminie.
Zasiłek pogrzebowy wynosi obecnie 4 tys. zł (od 1 marca 2011 roku). Jest świadczeniem jednorazowym, wypłacanym przez ZUS lub KRUS. Przepisy w tym zakresie reguluje Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Świadczeń Społecznych.
Jak wyjaśnia Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, o zasiłek pogrzebowy może ubiegać osoba, która pokryła koszty pochówku:
- osoby ubezpieczonej, także pobierającej zasiłek macierzyński lub zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia;
- emeryta lub rencisty;
- osoby mającej ustalone prawo do emerytury pomostowej lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego;
- członków rodzin tych osób.
Zasiłek przysługuje także w razie śmierci osoby, która:
- zmarła w okresie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego, za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia,
- w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania,
- jest cywilną niewidomą ofiarą działań wojennych i pobiera świadczenie pieniężne,
- pobiera świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny, a także w przypadku śmierci członka jej rodziny,
- pobiera rentę socjalną, zmarła wskutek wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach,
- pobiera rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej powstałych w szczególnych okolicznościach, a także w przypadku śmierci członka jej rodziny.
Członkami rodziny są:
- małżonek - wdowa lub wdowiec,
- rodzice, ojczym, macocha oraz osoby przysposabiające, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione oraz dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej, inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności,
- rodzeństwo,
- dziadkowie,
- wnuki,
- osoby, nad którymi ustanowiono opiekę prawną.
Jeżeli koszty pogrzebu pokrywapracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, instytucja zakonna lub diecezjalna, to zasiłek przysługuje właśnie tym podmiotom. Dotyczy to także sytuacji, gdy pochówek jest sfinansowany przez osobę spoza rodziny. Gdy natomiast pogrzeb organizowany jest na koszt państwa, organizacji polityczne lub społecznej, lecz członek rodziny częściowo go pokrył, to wówczas zasiłek przysługuje mu w pełnej wysokości Jeśli z kolei za organizację pogrzebu zapłaciło kilka osób, to wówczas zasiłek jest dzielony pomiędzy nie.
O zasiłek pogrzebowy można się ubiegać w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Jeżeli było to niemożliwe, wówczas prawo to wygasa w ciągu 12 miesięcy, licząc od dnia pogrzebu.
Za uzasadnione przyczyny takiej sytuacji uznaje się: późniejsze odnalezienie zwłok, niemożność ich zidentyfikowania w podstawowym terminie, a także inne powody całkowicie niezależne od osoby składającej wniosek.
Do wniosku (ZUS Z-12; KRUS SR-26) należy dołączyć:
- skrócony odpis aktu zgonu, odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe albo odpis skrócony aktu urodzenia tego dziecka,
- oryginały rachunków kosztów pogrzebu albo kopie potwierdzone przez bank,
- dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo,
- zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniu rentowemu w dniu śmierci (gdy zmarła osoba ubezpieczona lub członek jej rodziny).