Geotermia i uzdrowisko o. Rydzyka. Miliony na inwestycje

Czytaj dalej
Fot. SłAwomir Kowalski / Polska Press
Paweł Kędzia

Geotermia i uzdrowisko o. Rydzyka. Miliony na inwestycje

Paweł Kędzia

Procedura ustanowienia strefy uzdrowiskowej przy Porcie Drzewnym w Toruniu została zawieszona. Niezależnie od tego Geotermia Toruń w najbliższym czasie otrzyma dotację na budowę ciepłowni geotermalnej.

Wokół Term Toruńskich, czyli kompleksu rekreacyjnego przy Porcie Drzewnym planowanego przez środowisko Radia Maryja na czele z ojcem Tadeuszem Rydzykiem, zrobiło się gorąco rok temu. Pojawił się wówczas, zaproponowany przez prezydenta Michała Zaleskiego, projekt uchwały Rady Miasta przewidujący ustanowienie w tym rejonie Torunia strefy ochrony uzdrowiskowej. Pierwotnie miało nią zostać objęte całe Bydgoskie Przedmieście.

To wywołało wielkie kontrowersje. Zwłaszcza u szefów firm działających w pobliżu Portu Drzewnego. Wskazywali, że strefa ograniczy możliwość ich rozwoju. Władzom miasta emocje udało się ostudzić dzięki zapowiedziom, że z Bydgoskiego Przedmieścia zostanie wydzielony obszar, który zostanie objęty ochroną uzdrowiskową. Procedury z tym związane miały trwać dwa lata. A w 2019 roku miały ruszyć Termy Toruńskie.

Zawieszone i co dalej?
Jak sytuacja wygląda dzisiaj? - Zawieszona została procedura ustanowienia strefy uzdrowiskowej - brzmi suchy komunikat Anny Kulbickiej-Tondel, rzecznik Urzędu Miasta.

Jednocześnie jednak instytucje związane z Radiem Maryja prowadzą działania zmierzające do uruchomienia ciepłowni geotermalnej, która mogłaby ogrzewać nie tylko Termy Toruńskie, ale i sporą część Torunia. Uzyskane z głębi ziemi ciepło miałoby być tańsze od tego oferowanego przez obecnego operatora miejskiej sieci ciepłowniczej, czyli francuską firmę EDF.

Ostatnio pojawiła się informacja, że w konkursie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w którym do podziału było 210 mln złotych, wniosek spółki Geotermia Toruń został zakwalifikowany do dofinansowania.

Geotermia Toruń na projekt „Budowa ciepłowni geotermalnej w Toruniu, wykorzystującej istniejące otwory TG-1 i TG-2” ma otrzymać od NFOŚiGW 19,5 mln złotych.

Toruńska ciepłownia będzie miała trzy obiegi.

- Pierwszy, który wykorzysta tylko i wyłącznie energię geotermalną, czyli tą do temperatury 65 stopni. Nie musimy jej podgrzewać, ponieważ w Polsce też jest taki problem, że nasze sieci są sieciami, które są przystosowane do wysokiego parametru, który dzisiaj chyba już jest niepotrzebny - mówiła na antenie Radia Maryja Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy planującej inwestycję Fundacji Lux Veritatis. - W związku z tym dla obiektów, które są realizowane na terenach związanych z naszą fundacją, chociażby z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej, będziemy dostarczać wodę termalną bezpośrednio o temperaturze źródła, czyli 62 stopni Celsjusza. Drugi obieg to będzie woda podgrzana dla zakładów przemysłowych, które są blisko naszych odwiertów. Tam będzie woda o temperaturze 90 stopni.

Trzeci obieg będzie musiał być przygotowany dla EDF-u. Tu muszą być spełnione wymogi tej firmy. Woda powinna więc mieć temperaturę 130 stopni Celsjusza.

Miliony na geotermię
Przypomnijmy, że wspomniane 19,5 mln zł to niejedyne publiczne pieniądze, którymi zostanie wsparta Geotermia Toruń. W ubiegłym roku Fundacja Lux Veritatis otrzymała 26,5 mln zł odszkodowania za zerwanie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pod rządami koalicji PO-PSL umowy na dofinansowanie poszukiwań wód geotermalnych przy Porcie Drzewnym. Po dojściu PiS do władzy fundusz zawarł ugodę z fundacją, co zakończyło spór toczony przed sądem. Natomiast w lipcu tego roku Lux Veritatis przegrała proces o odszkodowanie w wysokości 45 mln zł od firmy, która miała popełnić błędy przy odwiertach.

WARTO WIEDZIEĆ

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z Programu Infrastruktura i Środowisko ocenie poddano 14 wniosków, z których 9 uzyskało ocenę pozytywną. Instytucja pośrednicząca, czyli Ministerstwo Środowiska, zakwalifikowała już te wnioski do dofinansowania. To: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej - 10,6 mln zł, Veolia Energia Poznań na budowę kotła na biomasę w Świebodzinie - 0,8 mln zł, Przedsiębiorstwo Usługowe Gospodarki Komunalnej w Nidzicy - 5,2 mln zł, Geotermia Toruń - 19,5 mln zł, Bania w Białce Tatrzańskiej - 2,1 mln zł, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie - 21,6 mln zł, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży - 9,8 mln zł, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska w Zakopanem - 9,1 mln zł, G-Term Energy - 40,1 mln zł.

Paweł Kędzia

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.