Głogów: W ratuszu o... arsenie
Każdy, kto martwi się o stan powietrza w mieście powinien zjawić się we wtorek, 17 maja o 16.00 w ratuszu, na specjalnej sesji rady miasta.
Dziś o godz. 16 głogowska rada miejska zbierze się w ratuszu, by wziąć udział w specjalnej sesji poświęconej sprawom zanieczyszczeń powietrza w naszym mieście. Pojawią się na niej m.in. przedstawiciele KGHM oraz urzędu marszałkowskiego, którzy przekażą radnym informacje o problemach ekologicznych. Stowarzyszenie Zdrowy Głogów zaprasza wszystkich mieszkańców miasta, aby przyszli tego dnia do ratusza. Wśród ludzi zachęcających do przyjścia jest radny miejski nagłaśniający problem arsenu i innych szkodliwych substancji w głogowskim powietrzu.
– Wydrukowaliśmy 27 tysięcy ulotek. Trafią one do wszystkich skrzynek pocztowych w mieście. Chcemy za ich pomocą zaprosić mieszkańców Głogowa na sesję – mówi radny m Paweł Chruszcz. – Nie wiem ilu przyjdzie, będę się cieszył chociaż z jednej zainteresowanej osoby. Ale jeśli przyjdzie więcej to dobrze. Niech głogowianie pokażą swoją siłę i że ten problem ich obchodzi – dodaje.
Na ulotkach pojawia się również skrócona informacja na temat problemu zanieczyszczeń w głogowskim powietrzu.
„Głogów jest jedynym miastem w Europie, w którym średnioroczne normy arsenu i benzopirenu w powietrzu w ostatnich latach zostały przekroczone o kilkaset procent. W sposób bezsporny literatura naukowa oraz statystyka medyczna wskazują, że przekroczenia tych norm mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, a szczególnie zdrowie naszych dzieci. Uważam, że mamy prawo domagać się od władz samorządowych, państwowych oraz od największego emitenta zanieczyszczeń w naszym mieście (zakładu KGHM Polska Miedź) większego zaangażowania w rozwiązanie tego problemu” – czytamy w piśmie.
Jak już informowaliśmy na łamach naszej gazety, wspomniane raporty wojewódzkie, które będą przedstawiane podczas sesji, zawierają informacje o faktycznych przekroczeniach norm na terenie naszego miasta. Brakuje tam natomiast jednego, odnalezienia podmiotów odpowiedzialnych za taki stan rzeczy. Pojawiają się jednak pewne wzmianki o nieprawidłowościach w niektórych zakładach na terenie powiatu, w tym także tych, których właścicielem jest KGHM.
Prawdopodobnie jeszcze w czerwcu ruszą zapowiadane przez urząd miejski badania mieszkańców oraz środowiska w naszym mieście.
Mają one oszacować skalę problemu i pomóc w poszukiwaniu rozwiązania. Miasto musi jeszcze wyłonić wykonawcę badań – Wstępnie zgłosiły się dwa podmioty. Instytut Medycyny Pracy w Łodzi oraz MCZ. Chcemy poznać ich ofertę i następnie sprawę rozstrzygnąć – informuje Marta Dytwińska-Gawrońska z urzędu miasta.
Wyniki wszystkich badań mają być znane do połowy grudnia tego roku. Po ich opublikowaniu ratusz zdecyduje co dalej robić z problemem arsenu.