Gluten ci szkodzi? Nie martw się i smakuj te ciasta [PRZEPISY]

Czytaj dalej
Agata Grzelińska

Gluten ci szkodzi? Nie martw się i smakuj te ciasta [PRZEPISY]

Agata Grzelińska

Usłyszałaś lub usłyszałeś tę straszną diagnozę. Lekarz nie pozostawia złudzeń – Ty lub Twoje dziecko nie tolerujecie glutenu. Niech zgadnę, pomyślałaś/pomyślałeś sobie żalem, że to koniec cieszenia się smakiem chrupiącego chleba, rozpływających się w ustach ciast, ciastek i ciasteczek, pysznych tortów, smacznych makaronów i wyśmienitej pizzy?_Nic bardziej mylnego. Nie obawiaj się. Wystarczy, że trochę się rozejrzysz, a znajdziesz mnóstwo przepisów na bazglutenowe dania i słodycze, a w sklepach już nie tylko ze zdrową żywnością dziesiątki rodzajów mąk, które nie zawierają glutenu.

Jedną z lepszych książek kucharskich dla osób niemogących jeść glutenu, są „Bezglutenowe wariacje kulinarne” Agnieszki Zając, która choruje na celiakię. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej. Autorka na co dzień zajmuje się opieką nad córeczką Mają, a w wolnych chwilach gotuje i piecze.
Czy potrawy bez glutenu mogą być smaczna? Sami przekonajcie się, że tak. Chleb wcale nie musi smakować jak wata, a bułki nie muszą być twarde jak kamienie. Książka Agnieszki Zając to idealna publikacja dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dietą bezglutenową oraz dla ich bliskich.

„Bezglutenowe wariacje kulinarne” to zbiór przepisów, którymi autorka dzieliła się już na swoim blogu. Autorka od lat eksperymentuje w kuchni i o bezglutenowych potrawach wie chyba wszystko. „Bezglutenowe wariacje kulinarne” to ebook, wydany przez RW2010. Możecie go kupić za około 20 złotych.
Jeżeli jeszcze nie jesteście przekonani, że bezglutenowy chleb może być smaczny albo że ciasto z mąki innej niż pszeniczna może podbić Wasze serca, wypróbujcie dwa poniższe przepisy. A po resztę zajrzyjcie do „Bezglutenowych wariacji kulinarnych”.

BIAŁY CHLEB

Składniki:

Sposób wykonania
Wszystkie składniki dokładnie mieszaj mikserem przez około 5 minut, wlewając stopniowo wodę, by ciasto uzyskało konsystencję gęstej śmietany. Gotowe ciasto wylej do wysmarowanej olejem dużej formy keksowej/chlebowej o wymiarach około 33 x 16 cm, przykryj suchą ściereczką i pozostaw w ciepłym miejscu (w temperaturze około 25°C) na około 45 minut. Ciasto powinno zwiększyć swoją objętość dwukrotnie. Przed wstawieniem formy do rozgrzanego piekarnika posmaruj ciasto wodą. Piecz przez 40–45 minut w temperaturze 220°C. Zaraz po wypieku wyjmij chleb z foremki.

CIASTO UCIERANE Z OWOCAMI

Składniki:

Sposób wykonania
Przez około 10 minut ubijaj żółtka z cukrem na puszystą masę. Do masy, cały czas mieszając, dodawaj po łyżce mąki bezglutenowej wymieszanej z proszkiem do pieczenia. Następnie wlej roztopioną i ochłodzoną margarynę, łyżkę octu oraz ubitą na sztywno pianę z białek. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj. Ciasto przełóż do średniej wielkości blaszki (20 x 20 cm) lub tortownicy, ułóż gęsto owoce. Piecz w nagrzanym piekarniku (w temperaturze około 160°C) przez około 30 minut. Po ostygnięciu posyp cukrem pudrem.
W książce Agnieszki Zając znajdziecie nie tylko przepisy, ale także listę produktów, w których jest gluten i tych, które możecie jeść bez obaw. Autorka udziela też cennych porad i podpowiada, jakimi zasadami kierować się, prowadząc kuchnię bezglutenową i glutenową jednocześnie i nie zaszkodzić przy tym osobie chorującej na celiakię. Zapoznajcie się z tą lekturą, a uwierzycie, że nietolerancja glutenu to nie jest koniec świata.

Pyszne bezglutenowe słodkie wypieki można zrobić na przykład z kaszy czy mąki jaglanej

Agata Grzelińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.