Gmina chroni dzieci przed chorobami

Czytaj dalej
Fot. Marek Białowąs
Marek Białowąs

Gmina chroni dzieci przed chorobami

Marek Białowąs

Samorząd inwestuje w szczepienia i lakowanie zębów, na co wydaje prawie 30 tys. zł. I zamierza mocniej walczyć z sepsą.

- Pod koniec kwietnia ruszamy kolejny już raz z programem profilaktyki raka szyjki macicy. Szczepieniami w tym roku zostaną objęte dziewczynki urodzone w 2002 r. - mówi Anna Mierzwa, kierowniczka Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy. - Nasza gmina już od 7 lat prowadzi tę akcję. Zaszczepiliśmy dotychczas dziewczynki z dziewięciu roczników.

Ośrodek w Świdnicy w imieniu gminy zajmuje się programami profilaktyki zdrowia. Gmina ogłosiła konkurs na realizację w tym roku szczepień HPV. Nie wiadomo jeszcze dziś, ile ten program będzie kosztował, bo to zależy od zwycięzcy konkursu. W przeszłości szczepienia te kosztowały ok. 20 tys. zł rocznie. Szczepionkę otrzymywały praktycznie wszystkie 14-latki, których rodzice odpowiedzieli na ofertę gminy. Świdnica zapowiedziała, że szczepienia HPV będą wykonywane na jej koszt do czasu, aż podobny program nie będzie realizowany na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jako jedyna w województwie Świdnica przystąpiła też do szczepień przeciwko meningokokom. Zabezpiecza to dzieci przed sepsą. Szczepionka podawana jest trzylatkom.

Rozpoczęcie szczepień w tym roku planujemy też na kwiecień

- To program pilotażowy. Jesteśmy jedyną gminą w województwie, która to robi. Przeciw sepsie szczepimy od 2015 r. - mówi A. Mierzwa. - W zeszłym roku zaszczepiliśmy około 10 proc. maluchów. Myślę, że z roku na rok liczba zainteresowanych rodziców będzie jednak większa. Rozpoczęcie szczepień w tym roku planujemy też na kwiecień.

Ostatnią ofertą chroniącą zdrowie dzieci jest plan lakowania zębów dzieciom i młodzieży w wieku do 18 lat. W tym roku samorząd wyda na to 6 tys. zł.

- Lakuję zęby dzieciom na zlecenie gminy już od sześciu lat - mówi Beata Wojtków, stomatolog z gabinetu w budynku szkoły podstawowej. - Oczywiście nie wszystkie zęby wymagają zabezpieczenia. Wychodzi, że w tym roku zalakuję 240 zębów.
Rocznie korzysta z tej oferty średnio ok. 30 osób. Propozycja cieszy się dużym powodzeniem. Dlatego chociaż przewidziano akcję na cały rok, już w pod koniec roku szkolnego limit zostaje wyczerpany.

Rodzice zainteresowani tą usługą dla swojego dziecka powinni zgłosić się do gabinetu stomatologicznego. Jeśli dziecko zapisze się samo na lakowanie, powinno mieć ze sobą pisemną zgodę rodzica.

Autor: Marek Białowąs

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.