Materiał informacyjny

Gmina Głowaczów

Gmina Głowaczów
Materiał informacyjny

Huber Czubaj- wójt Gminy Głowaczów: - W najbliższych latach chcemy kontynuować inwestycję związane z ekologią, takie jak modernizacja stacji uzdatniania wody w Głowaczowie, modernizacja oświetlenia ulicznego. Jednocześnie wsłuchując się w głosy naszych mieszkańców, chcemy w jak największym stopniu rozbudować infrastrukturę drogową, aby poprawić komunikację i bezpieczeństwo.

kategoria SAMORZĄD GMINNY - EKOLOGIA
Gmina Głowaczów

Realizując zadania z zakresu gospodarki wodno – ściekowej, stopniowo dokonujemy modernizacji sieci istniejącej oraz budujemy nowe. W ostatnim czasie wykonano wodociągi i kanalizację w następujących miejscowościach:

• wodociąg Bobrowniki-Stawki , Ignacówka Bobrowska - sieć wodociągowa o długości ok. 3km wraz z przyłączami; (24 przyłączami);
• Rozbudowa sieci wodno – kanalizacyjnej w miejscowości Głowaczów ul. Rudki . wykonano 395 m wodociągu oraz 407 m sieci kanalizacyjnej;
• Rozbudowano sieć wodociągową w miejscowości Brzóza ul Głogowa. Wykonano 287m wodociągu i 287 m kanalizacji kanalizacyjnej;
• Połączono sieć wodociągową tj. miejscowości Michałów- Grabnowola spięcie sieci ok. 1 km;
• Rozbudowano istniejącą sieć wodociągową w miejscowości Brzóza ul. Mazury. Wykonano 1040 m wodociągu wraz z przyłączami;
• Przebudowa sieci wodociągowej na ulicy Górnej w Głowaczowie o długości 431 m z przyłączami;
• Rozbudowa sieci kanalizacji sanitarnej na ul. Górnej w Głowaczowie o długości 411 m z przyłączami;
• W trakcie realizacji jest dokumentacja projektowa na rozbudowę sieci wodociągowej w miejscowościach Maciejowice, Podmieście, Głowaczów ul. Rudki;

Tam gdzie budowa kanalizacji jest nieuzasadniona ekonomicznie, Gmina inwestuje w budowę przydomowych oczyszczalnie ścieków.
Wykonano projekt dla 100 beneficjentów. Na tą chwilę zamontowano 32 przydomowe oczyszczalnie w miejscowościach Kosny oraz
Jasieniec.

W międzyczasie mieszkańcy również we własnym zakresie wykonali 24 przydomowe oczyszczalnie ścieków.

W roku 2019 gmina wykona kolejne 36 przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach Kosny i Miejska Dąbrowa. Systemem wodociągowym objętych jest 99% gospodarstw domowych.

Gmina posiada jedną oczyszczalnię ścieków w Głowaczowie o przepustowości 240 m3 /dobę. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do rzeki Radomki.

Oczyszczalnia odbiera ścieki z trzech miejscowości Głowaczów, Leżenice i częściowo Brzóza. Pozostali mieszkańcy mają możliwość
dowozu ścieków do oczyszczalni. Obecnie w trakcie realizacji jest projekt modernizacji oczyszczalni zwiększający jej przepustowość do 360 m3/dobę, co da możliwość odbioru ścieków fekalnych z większości terenu gminy. Projektowana jest również kanalizacja w miejscowości Brzóza ul. Ryczywolska.

Do istniejącej oczyszczalni zaprojektowano budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Brzóza Aleja Lipowa i Sewerynów.
Do realizacji czeka gotowy projekt oczyszczalni ścieków w miejscowości Wólka Brzózka, która będzie odbierać ścieki z miejscowości Stanisławów, Ursynów, Marianów, Przejazd, Cecylówka Brzózka i Wólka Brzózka.

Z części ulic w miejscowości Głowaczów wody deszczowe odprowadzane są do kanalizacji deszczowej, podczyszczone i odprowadzone do cieku wodnego.

OCHRONA GLEBY

Odpady komunalne zbieranie i odbierane są z nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych według harmonogramu z podziałem na następujące frakcje:

- odpady-opakowania, plastik, metal, tworzywa sztuczne, szkło, papier, makulatura, biodegradowalne .

Gmina dodatkowo utworzyła Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdzie właściciele nieruchomości maja możliwość dostarczania odpadów od poniedziałku do piątku: - wielkogabaryty, elektrośmieci, zużyte opony, odpady niebezpieczne ( świetlówki, baterie) ,odpady opakowaniowe po farbach, lakierach i chemikaliach, odpady budowlane i rozbiórkowe pochodzące z drobnych remontów, odpady ze styropianu pochodzącego z opakowań , popiół.
Wszystkie odpady przekazywane są do Przedsiębiorstwa w Radomiu

W 2018r. odbyła się zbiórka w zakresie odbioru, transportu i unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest, gdzie Gmina zebrała 280 ton.

Obecnie gmina planuje zbiórka w zakresie odbioru, transportu i unieszkodliwienia wyrobów zawierających azbest w ilości 470 ton. Jest już realizacja umowy na 205 ton, na pozostałą ilość trwa wybór wykonawcy. Zadanie zostanie zrealizowane do 31 października 2019 roku. Gmina systematycznie likwiduje „dzikie wysypiska”.

OCHRONA POWIETRZA

Dążąc do zmniejszania ilości kotłowni opalanych paliwami stałymi oraz poprawy jakości powietrza Gmina Głowaczów dokonała modernizacji kotłowni w budynkach użyteczności publicznej stanowiących własność gminy. Kotły na paliwa stałe zastąpione zostały piecami na olej opałowy.

Modernizacji kotłowni dokonano w następujących obiektach:

• w trzech ośrodkach zdrowia tj. w Głowaczowie, Brzózie oraz Studziankach Pancernych;
• w trzech szkołach tj. w PSP Głowaczów, ZSO w Brzózie, PSP Cecylówka – Brzózka
• w budynku Urzędu Gminy Głowaczów oraz Wodociągów i Kanalizacji.
• w nowopowstałym budynku, Gminnego Żłobka Maluch+ „Słoneczny Zakątek” funkcjonuje kotłownia gazowa.

Ponadto we wszystkich w/w budynkach dokonano termomodernizacji wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwi.

W ramach ograniczania niskiej emisji w roku 2018 na terenie miejscowości Głowaczów na prywatnych posesjach, zainstalowano 19 zestawów paneli fotowoltaicznych oraz 30 zestawów solarnych.

Celem zwiększenia dostępności wszystkich zainteresowanych Programem Priorytetowym Czyste Powietrze do rządowych środków pomocy, w ostatnim czasie Wójt Gminy Głowaczów, w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowisk i Gospodarki Wodnej w Warszawie, podpisał porozumienie na mocy którego, mieszkańcy naszej gminy otrzymają pomoc merytoryczną w wypełnianiu wniosków w ramach programu. Znajomość potrzeb naszych mieszkańców, łatwiejszy dostęp do informacji pomoże wszystkim beneficjentom skorzystać z dotacji na wymianę kotłów, bądź termomodernizację swoich domów.

Posiadamy dokumentację projektową na modernizację oświetlenia ulicznego na ledowe przy Drodze Krajowej nr 48.

Starając się również wychodzić naprzeciw sygnałom płynącym od mieszkańców, w trosce o ich bezpieczeństwo, zamontowaliśmy lampy hybrydowe w Marianowie i w Miejskiej Dąbrowie na skrzyżowaniach, gdzie nie było możliwości podłączenia do istniejącej sieci energetycznej.

EDUKACJA EKOLOGICZNA W SZKOŁACH

• Udział uczniów szkół z terenu gminy w Ogólnopolskiej Akcji „Sprzątanie Świata”. Jest to akcja, w której nasza gmina uczestniczy od wielu lat.
• Współpraca z firmą Green Office Ecologic Spółka z o.o. W ramach zbiórki elektroodpadów
zebrano 3570 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
• Udział uczniów w dokarmianiu ptaków
• Współpraca z Nadleśnictwem Kozienice - prelekcja na temat różnorodności gatunkowej drzew i krzewów oraz na temat życia pszczół i ich znaczenia dla przyrody i człowieka
• W ramach realizacji innowacji pedagogicznej szkoła prowadzi „Szkolne Arboretum” – sadzimy drzewa i krzewy wokół szkoły.
• ,,Nie wypalajmy traw”- pogadanka dla uczniów o negatywnych skutkach dla środowiska podczas wypalania traw
• Udział uczniów w konkursach, przyczyniających się do oczyszczania środowiska: zbiórka zużytych baterii, zbiórka plastikowych nakrętek, która była zarówno akcją charytatywną jak również ekologiczną

Urząd Gminy w Głowaczowie
ul. Rynek 35, 26-903 Głowaczów

tel. (48) 6231075
fax. (48) 6231217

e-mail: sekretariat@glowaczow.pl
www.glowaczow.pl

Gmina Głowaczów
Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.