Gmina Łącko: bogata historia i piękna przyroda

Czytaj dalej
Materiał informacyjny

Gmina Łącko: bogata historia i piękna przyroda

Materiał informacyjny

Gmina Łącko należy do najbardziej malowniczych miejsc naSądecczyźnie. Jest jedną znajciekawiej usadowionych geograficznie gmin górskich. Łączy w sobie Beskid Sądecki z Dzwonkówką (982 m n.p.m.) oraz Beskid Wyspowy z Modynią (1029 m n.p.m.). Jednocześnie styka się granicznie z Gorcami i Pieninami.

Charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu są sady – najstarsze wwojewództwie, Łącko posiada bowiem bardzo bogate tradycje sadownicze. Sady wprost kipią odobfitości jabłek, śliwek, gruszek, czereśni i wiśni.

Na terenie gminy warto zwiedzić ciekawe zabytki będące świadectwem historii tej ziemi, położonej na szlaku handlowym z Krakowa naWęgry. Region może się również poszczycić bogatą kulturą górali białych, którą pielęgnują liczne zespoły regionalne, kapele i orkiestry. Do najbardziej znanych imprez folklorystycznych i kulturalnych należą Święto Kwitnącej Jabłoni oraz Święto Owocobrania.

Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka w gminie Łącko mnóstwo szlaków pieszych, a uzupełnia je wspaniała sieć szlaków rowerowych, na czele zVelo Dunajec – najpiękniejszą trasą rowerową Małopolski, która przecina siedem pasm górskich. Góry regionu atrakcyjne są również zimą, a okoliczne tereny zachęcają do uprawiania narciarstwa, szczególnie skiturowego. Nie lada gratką jest też sam Dunajec. Pasjonatom wodnych kąpieli i adrenaliny rzeka oferuje możliwość spływów kajakowych ipontonowych.

CO warto zobaczyć?

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.