Gmina Łącko: bogata historia i piękna przyroda
Gmina Łącko należy do najbardziej malowniczych miejsc naSądecczyźnie. Jest jedną znajciekawiej usadowionych geograficznie gmin górskich. Łączy w sobie Beskid Sądecki z Dzwonkówką (982 m n.p.m.) oraz Beskid Wyspowy z Modynią (1029 m n.p.m.). Jednocześnie styka się granicznie z Gorcami i Pieninami.
Charakterystycznym elementem tutejszego krajobrazu są sady – najstarsze wwojewództwie, Łącko posiada bowiem bardzo bogate tradycje sadownicze. Sady wprost kipią odobfitości jabłek, śliwek, gruszek, czereśni i wiśni.
Na terenie gminy warto zwiedzić ciekawe zabytki będące świadectwem historii tej ziemi, położonej na szlaku handlowym z Krakowa naWęgry. Region może się również poszczycić bogatą kulturą górali białych, którą pielęgnują liczne zespoły regionalne, kapele i orkiestry. Do najbardziej znanych imprez folklorystycznych i kulturalnych należą Święto Kwitnącej Jabłoni oraz Święto Owocobrania.
Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka w gminie Łącko mnóstwo szlaków pieszych, a uzupełnia je wspaniała sieć szlaków rowerowych, na czele zVelo Dunajec – najpiękniejszą trasą rowerową Małopolski, która przecina siedem pasm górskich. Góry regionu atrakcyjne są również zimą, a okoliczne tereny zachęcają do uprawiania narciarstwa, szczególnie skiturowego. Nie lada gratką jest też sam Dunajec. Pasjonatom wodnych kąpieli i adrenaliny rzeka oferuje możliwość spływów kajakowych ipontonowych.
CO warto zobaczyć?
- Zabytkowy kościół parafialny pw. Św. Jana Chrzciciela w Łącku – powstał w 1728 roku. Tradycja głosi, że materiały do budowy kościoła uzyskano z rozbiórki zameczku Zyndrama z pobliskich Maszkowic, znanego z bitwy pod Grunwaldem.
- Studnia św. Floriana na Rynku w Łącku
- Leśny amfiteatr na górze Jeżowa w Łącku – tu właśnie odbywają się największe imprezy regionalne w gminie.
- Obelisk na górze Zyndrama w Maszkowicach – w pobliżu prowadzone są wykopaliska archeologiczne. Trafiono tu na fragmenty osady, której powstanie datuje się na 1750 lat p.n.e.
- Kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z 1796 r. w Jazowsku – z ołtarzem z 1621 r., barokową amboną i witrażami z XVI wieku z herbem Szczerniawa.
- Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku – wybudowane z drzewa modrzewiowego w 1400 r. Obok kościoła znajduje się wiekowa, ok. 600-letnia lipa.
- Koziarz (943 m n.p.m.) i Modyń (1029 m n.p.m.) – na ich zalesionych szczytach stoją drewniane wieże widokowe, z których można podziwiać wspaniałe panoramy na beskidzkie grzbiety i imponujący łańcuch Tatr.
- Małopolski Szlak Papieski – szlak pieszy z Kalwarii Zebrzydowskiej do Starego Sącza. Szczególnym miejscem związanym z Karolem Wojtyłą jest Błyszcz, gdzie stoi kaplica papieska na pamiątkę odprawionej tu w 1972 r. mszy świętej.
- Szlak Celestyński – ma długość 7,7 km i prowadzi z Łącka przez Jeżową do Zabrzeży. Został wyznaczony dla upamiętnienia siostry Celestyny (Katarzyny) Faron.
- Strefa rekreacji nad Dunajcem w Łącku – miejsce biwakowe wyposażone w wiaty, grillowisko, plac zabaw dla dzieci, boiska do piłki nożnej i siatkówki plażowej, urządzenia Parku Street Workout oraz tor rowerowy typu pumptrack.
- Tor kajakowy w Zabrzeży-Wietrznicach – jedyny w Polsce sztuczny tor kajakowy przeznaczony do sportu wyczynowego, zapewniający pełne treningi kadry narodowej seniorów i juniorów. Na obiekcie organizowano zawody w kajakarstwie górskim rangi krajowej i międzynarodowej.
- Wodospad Wielki na Potoku Majdańskim we wsi Obidza – łatwo dostępna, choć wciąż mało popularna atrakcja. Urokliwa pięciometrowa kaskada wodna zachwyci zarówno starszych, jak i młodszych turystów