Drewniane wiaty rekreacyjne służące mieszkańcom mają pojawić się w sześciu sołectwach. Staną się miejscem spotkań i integracji.
Trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji na dofinansowanie montażu sześciu wiat rekreacyjnych w sołectwach gminy Lubrza. Dokumentacja jest już na ukończeniu. Gmina chce postarać się o dofinansowanie inwestycji.
Wiaty miałyby się pojawić w sześciu sołectwach: Przełazach, Zagórzu, m. Bucze, Byczynie, Boryszynie i na plaży w Przylepie. W założeniu ma być to miejsce spotkań i integracji mieszkańców. - W komplecie z drewnianymi biesiadnymi wiatami są stoły, ławki, stojak na rowery, kosze na śmieci oraz grill - mówi Tomasz Bergiel z Urzędu Gminy.
Byłoby to miejsce spotkań. Służące integracji i organizacji imprez wiejskich.
Tego typu miejsca sąbardzo ważne dla mieszkańców terenów wiejskich. - Ma to być miejsce dostępne wszystkim, ale też takie, o które wszyscy będą dbać. Myślę, że sołtysi powinni pilnować porządku w tym miejscu, odpowiednio nim zarządzać. Niezbędny będzie tu na pewno element wychowawczy: po każdej biesiadzie, należy po sobie posprzątać - argumentował inwestycję Ryszard Skonieczek.
Nie ma jeszcze określonego terminu składania wniosków. Wniosek o dofinansowanie zostanie złożony do LGD „Brama Lubuska” . - Planujemy dofinansowanie inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zakładamy, że koszt inwestycji nie przekroczy 180 tys. zł brutto. Kosztem kwalifikowanym jest dla nas ponad 146 tys. netto, z czego maksymalnie 66,63 stanowi dofinansowanie z UE. Reszta kosztów inwestycji leży pod stronie gminy - wyjaśnia Krzysztof Rosiński z UG w Lubrzy.
Wykonawstwa można się spodziewać po ewentualnym podpisaniu umowy o dofinansowanie, co będzie możliwe w trzecim bądź czwartym kwartale tego roku.
Sołtysi podkreślają, że budowa wiat jest inwestycją, która spotyka się z aprobatą mieszkańców. Będą służyły spotkaniom wiejskim oficjalnym, ale też nieoficjalnym. - Mieszkańcom zależy na budowie tego typu wiaty, gdyż byłoby to miejsce służące integracji czy organizacji niektórych imprez wiejskich. Z pewnością powstałby regulamin użytkowania, który obowiązywałby w przypadku imprez grupowych - komentuje Mirosław Ambrosewicz, sołtys Boryszyna.
Zadowolona z planowanej inwestycji jest także sołtys miejscowości Bucze. Wiata rekreacyjna miałaby się pojawić na placu obok stawu. - Jest to idealne miejsce, by stworzyć tu plac rekreacyjny. Na końcu wsi, przy stawie, w ciszy. Uporządkowaliśmy ten teren, staw jest oczyszczony. Chciałabym by na wsi powstało miejsce odpoczynku i rekreacji. Być może z czasem pojawi się tutaj siłownia plenerowa - wyraża nadzieję sołtys Edyta Marciszonek.
Do nie koniec inwestycji. Powstała już dokumentacja na budowę chodników w Boryszynie, Staropolu, Przełazach, a także drogę w Mostkach, zlokalizowana nieopodal kanału. Niebawem zostanie wyłoniony wykonawca.
Ponadto w formule „Zaprojektuj, wybuduj” został wyłoniony wykonawca oświetlenia drogowego na odcinku Boryszyn - Staropole. - Umowa jest zawarta, prace już trwają - podsumowuje T. Bergiel. Koszt inwestycji to blisko 50 tysięcy złotych.