Czesław Wachnik

Gmina wyda tysiące na szczepienia ochronne dziewczynek

bO zdrowie trzeba dbać od najmłodszych lat - mówi Beata Hamrol Fot. Czesław Wachnik bO zdrowie trzeba dbać od najmłodszych lat - mówi Beata Hamrol
Czesław Wachnik

Gmina Zbąszynek chce chronić kobiety przed rakiem szyjki macicy. Dlatego w ciągu trzech lat przeznaczy 80 tys. zł na szczepienia ochronne.

- W najbliższych tygodniach ruszamy z programem profilaktyki raka szyjki macicy. Szczepieniami zostaną objęte dziewczynki - zapowiedział burmistrz Zbąszynka Wiesław Czyczerski.

O szczegółach rozmawiamy z Krzysztofem Krzywakiem, pełnomocnikiem burmistrza ds. zdrowia. Radni przyjęli program profilaktyki raka szyjki macicy poprzez szczepienia HPV. Mają być one prowadzone w latach 2016-2018. W tym roku szczepieniami zostaną objęte dziewczynki z rocznika 2004, a będzie ich 45. Razem w ciągu trzech lat ma być zaszczepionych 129 dziewczynek. Najpewniej będzie się to działo w szkołach w Zbąszynku, Dąbrówce Wlkp. i Kosieczynie. 8 lutego ogłoszono konkurs na wyłonienie lekarza rodzinnego czy zespołu, który podejmie się badań i przeprowadzi szczepienia ochronne. Łącznie w ciągu trzech lat gmina chce przeznaczyć ponad 80 tys. zł, a w tym roku 27 tys. zł.

- Już przeprowadziliśmy rozmowy z częścią rodziców i jak na razie ponad 80 proc. z nich zgodziło się, by ich córki zostały zaszczepione. Gdybyśmy faktycznie uzyskali taki wynik, to byłoby dobrze. Z naszych informacji wynika, że szczepionka jest skuteczna w ponad 90 procentach i na pięć, sześć lat chroni przed zachorowaniem na brodawczaka ludzkiego czyli popularnie raka szyjki macicy - wyjaśnia pan Krzysztof.

Zaznacza on też, że to nie jedyny program profilaktyczny, który zamierza przeprowadzić gmina. Jeszcze w tym roku ma dojść do rozpoczęcia profilaktyki ochrony zębów. Ma się nią objąć dzieci w wieku 8 lat, u których ma się prowadzić tzw. lakowanie zębów. Zabieg ten znakomicie chroni przed próchnicą. Nim jednak dojdzie do lakowania, dzieci wcześniej zostaną przebadane przez stomatologa.

Pani Maria, którą spotkaliśmy gdy spacerowała z wnuczką, 6-letnią Mają i śpiącym w wózku Mateuszem mówi: - To bardzo dobry pomysł. O zdrowie trzeba dbać od najmłodszych lat, a nie dopiero wtedy, gdy człowiek jest stary. Z radością za kilka lat wyślę Maję na szczepienia ochronne.

Także Beata Hamrol poparła pomysł gminy. - Trzeba robić wszystko, by dbać o zdrowie. Dlatego pomysł o szczepieniu bardzo mi się podoba - podkreśliła pani Beata.

Czesław Wachnik

Jestem dziennikarzem Gazety Lubuskiej od 1985 roku, najczęściej w dziale terenowym, ekonomicznym, przez wiele lat prowadziłem dodatek motoryzacyjny ,,Za kierownicą''. Dziś zajmuję się głównie tym co się dzieje w Zielonej Górze oraz powiecie zielonogórskim.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.