Gmina zadba też o maluchy

Czytaj dalej
Fot. Wiktor Dzierka
Marek Białowąs

Gmina zadba też o maluchy

Marek Białowąs

Gmina chce chronić dzieci i seniorów przed chorobami. Dlatego inwestuje w szczepienia ochronne i badania słuchu

Na sesji rady miejskiej radni przyjęli plan ochrony zdrowia mieszkańców, który sfinansuje samorząd.
- Fajnie, że radni myślą o zdrowiu mieszkańców - mówi pani Maria z Babimostu. - Szczepienia przeciw grypie nie są może zbyt popularne wśród starszych. Ale plan dla maluchów to bardzo dobra sprawa.
- Do tej pory finansowaliśmy tylko szczepienia seniorów - wyjaśnia Bernard Radny, burmistrz Babimostu. - W tym roku zdecydowaliśmy się rozszerzyć ofertę.

Pierwszy z programów jest skierowany do osób mających ponad 65 lat oraz rencistów bez dodatkowych dochodów i zameldowanych na terenie miasta i gminy Babimost. Z szacunków urzędu wynika, że program będzie dotyczył około 940 osób, które zostaną zaszczepione przeciw grypie. Koszt jednej takiej szczepionki wynosi ok. 21 zł i to gmina za nią zapłaci. Szczepienia będą realizowane w okresie wzmożonej zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne - od września do listopada br. Celem programu jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę osób starszych, które są najbardziej narażone na powikłania po przebytej chorobie.

Następny z programów, który sfinansuje gmina dotyczy przesiewowego badania słuchu uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z terenu gminy. Programem będą objęte wszystkie dzieci, których rodzice lub opiekunowie prawni wyrażą zgodę na przeprowadzenie badań. Program będzie realizowany w dwóch etapach. Pierwszy z nich to badania audiometryczne (przesiewowe słuchu), które zostaną przeprowadzone w budynku realizatora programu lub szkołach zlokalizowanych na terenie gminy.

Drugi etap to badania specja

- listyczne realizowane w Lubuskim Centrum Laryngologii w Zielonej Górze. Do tego etapu zostaną zakwalifikowane dzieci, u których wykryje się zaburzenia słuchowe. Koszt postępowania diagnostycznego w placówce, która podejmie się tego zadania może wynieść około 120 zł od jednego dziecka. Wydatek ten weźmie na siebie gmina. Jak poinformowali szefowie szkół z terenu gminy z programu tego skorzysta: 519 uczniów w br., 54 dzieci z 2018 r. i 245 uczniów w 2019 r. Gmina przyjęła udział wszystkich dzieci w programie. Jego celem jest wykrycie i ocena ilości zaburzeń słuchu u dzieci oraz objęte opieką diagnostyczną i leczniczą dzieci z problemami słuchowymi lub uszkodzeniami słuchu.

Przesiewowe badania słuchu odbędą się w dwóch etapach i obejmą wszystkich uczniów z terenu gminy Babimost. Na testy muszą się tylko zgodzić rodzice
Wiktor Dzierka Przesiewowe badania słuchu odbędą się w dwóch etapach i obejmą wszystkich uczniów z terenu gminy Babimost. Na testy muszą się tylko zgodzić rodzice dzieci

Trzeci program obejmie dzieci w wieku od 2 do 3 lat, które nie były szczepione przeciwko pneumokokom. Szczepienia będą wykonywane przez placówkę, która wygra przetarg na realizację tego zadania. Jego personel musi posiadać odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzenia zadania. Koszt zakupu szczepionki - ok. 230 zł - zostanie pokryty z budżetu gminy.
- Szczepienia darmowe przeciw pneumokokom w ramach NFZ obejmuje tylko noworodki. My chcieliśmy objąć ochroną maluchy, które nie załapały się na tę akcję - powiedział B. Radny.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.