oprac. (olis)

Gorzów brzmi dumnie, tylko po co Wielkopolski?!

Henryk Maciej Woźniak Fot. Archiwum "GL" Henryk Maciej Woźniak: - Wójcicki jednoznacznie opowiedział się za tym by nazwa miasta brzmiała dumnie, po prostu Gorzów.
oprac. (olis)

- W kategorii: gorzowskie rozczarowanie roku pierwsze miejsce zająłby urzędujący prezydent Gorzowa, a to za sprawą jego postawy w kwestii skrócenia nazwy miasta - pisze Henryk Maciej Woźniak, były prezydent.

Nowy rok jak zwykle prowokuje do zadania pytania: jaki był stary rok, co przyniósł ciekawego, istotnego, czym nas zaskoczył pozytywnie, a czym rozczarował? To także czas różnorodnych rankingów i plebiscytów. Gdybym miał tworzyć ranking, w kategorii: gorzowskie rozczarowanie roku bez wątpienia pierwsze miejsce zająłby urzędujący prezydent Gorzowa, a to za sprawą jego postawy w kwestii skrócenia nazwy miasta.

Na zakończenie drugiej debaty na temat skrócenia nazwy miasta w Archiwum Państwowym w dniu 21 stycznia 2016 roku (!), prezydent Jacek Wójcicki jednoznacznie opowiedział się za tym, by nazwa miasta brzmiała dumnie, po prostu Gorzów, zapowiadając – w obecności ok. 200 zgromadzonych osób - pilne podjęcie działań formalnych. Panu prezydentowi udzieliła się atmosfera – nawoływano wręcz do działania zamiast dalszego gadania - do tego stopnia, że zadeklarował złożenie wniosku do ministra administracji w terminie do 30 marca(!), tak by decyzja mogła być podjęta przez Radę Ministrów przed końcem pierwszego półrocza i wejść w życie z początkiem nowego roku.

To oczywiście, mimo entuzjazmu pana prezydenta, było zupełnie nierealne z formalnych względów. Według późniejszych deklaracji prezydenta, ratusz miał przygotować kampanię informacyjną, której kumulacja miała nastąpić na urodziny miasta – 2 lipca. Kampania promocyjna miała poprzedzić procedurę formalnych konsultacji społecznych, które prezydent zapowiadał na wrzesień, tak by niedługo po wakacyjnej przerwie rada miasta mogła podjąć w tej sprawie decyzję. Potwierdzał te plany przewodniczący rady miasta w odpowiedzi na formalne zgłoszenie inicjatywy obywatelskiej podpisane przez inicjatorów debat publicznych oraz liderów pięciu organizacji społecznych mających ogólnomiejski charakter.

Niestety, minął rok i jak wszyscy wiemy skończyło się na szumnych deklaracjach! Zamiast tego, prezydent Wójcicki wszedł w buty swego poprzednika, nie bacząc na śliskość gruntu, na który wkracza. Aliści, ku powszechnemu zaskoczeniu zajął się zamiast nazwą miasta, majstrowaniem przy logo miasta. Wynajęci przez prezydenta spece od pijaru z Krakowa, za 150 tys. zł, zafundowali miastu pomysł marketingowy okrzyknięty przez media jako… plagiat. Marketingowcom działającym z zewnątrz, a więc nie znających w detalach miejscowych uwarunkowań zdarza się często tworzyć hasła… ni z gruchy, ni z pietruchy! Ot, z pozoru coś fajnie brzmi, do czegoś pasuje - „coś”, „do czegoś” - kopiuj, wklej i już jest!

Nic dziwnego, że hasło „Gorzów w sam raz” szybko zostało „wzięte na języki”, bo w sam raz na co? Jak złośliwi chcą… na poziom gminnych aspiracji? Tak się dzieje, gdy nie zna się ducha miasta, jego genius locci, a wymyśla się zza biurka, czy też na podstawie mapy… jak przed paru laty prezydentowi T. Jędrzejczakowi za kilkaset tysięcy złotych marketingowcy zafundowali hasło „Gorzów przystań”. No bo dlaczego nie, skoro Gorzów leży nad piękną Wartą? No i oczywiście jest przystań, nawet niejedna! Jak pamiętamy, wtedy internauci tę niefortunną nazwę przechrzcili na: Tadziu przestań!

Niefortunną, bo przecież ambitni gorzowianie - tak jak niegdyś nie chcieli się godzić na to by ich miasto było jakąś przystanią, a więc miejscem na chwilowy postój, bo jeśli już to portem, także życiowym - tak i teraz nie chcą by miasto było w sam raz nie wiadomo na co, jeśli już to żeby Gorzów „był szyty” w sam raz na miarę… ich marzeń!

Ale, ale… każdy, kto słyszał rok temu w Archiwum Prezydenta Wójcickiego, mógł być pewien, że w roku jubileuszu 760 – lecia, nasze miasto będzie wreszcie oficjalnie nazywać się po prostu Gorzów. Tymczasem nie podjęte zostały żadne działania formalne i postawa Jacka Wójcickiego w tej sprawie – od euforii do zaniechania – jest największym rozczarowaniem minionego roku!

To musi dziwić, bo pod każdym względem siła argumentów, wielokrotnie przytaczanych, za skróceniem nazwy miasta jest po prostu przytłaczająca. Najdobitniejszym potwierdzeniem absurdalności dwuczłonowej nazwy miasta jest choćby fakt, że w uzasadnieniu hasła „Gorzów w sam raz” rozsyłanym przez ratusz przy zaproszeniu na spotkanie z prezydentem miasta w tej sprawie w listopadzie ub. r. - na trzech kartkach papieru nazwę Gorzów wymieniono 21(!) razy i ani razu Wielkopolski!

Cóż takiego się wydarzyło, że prezydent miasta zajął się - narażając się na kpiny - błahostką, wymyślaniem logo miasta? Nie robiąc nic w kwestii, która także dla marki miasta, jego marketingu jest najważniejsza, co więcej w sprawie, dzięki której przechodzi się do historii! Czy to tylko brak wyczucia, rozumienia historycznej perspektywy?

oprac. (olis)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.