Gorzowski BI-GOS jest najlepszą grą w Polsce
Podaj nazwę likieru podawanego w Landsbergu. Rzuć czar przy Studni Czarownic - takie były zadania w BI-GOS-ie (Biblioteka Inspiruje – Gramy Od Stuleci).
Czym jest BI-GOS?
To gra miejska zanurzona w historii miasta. Ale nie tylko tego polskiego Gorzowa, bo także przedwojennego Landsbergu. Stworzona w oparciu o literaturę regionalną, znajdującą się w zbiorach naszej biblioteki. Trochę z przymrużeniem oka, w oparciu o taki fikcyjny wynalazek, jaką jest korespondencja międzyczasowa. Uczestnicy, którzy wzięli udział w tej grze, mieli możliwość tak jakby kontaktowania się przez pocztę z osobami żyjącymi 100-200 lat temu.
Ale jak to miało funkcjonować?
Od tych historycznych osób uczestnicy gry otrzymywali listy. Kierowały one w różne miejsca w naszej przestrzeni miejskiej. Po przeczytaniu listu każdy uczestnik musiał się zorientować, o jakim miejscu mowa i udać się do tego miejsca. Tam na uczestnika oczekiwał agent, w rolę którego wcielili się harcerze 13. Gorzowskiej Drużyny Starszoharcerskiej Czarne Szeregi. Ci agenci mieli do wylosowania zadania specjalne. Każdy gracz losował jedno z czterech zadań. Po jego wykonaniu otrzymywał naklejkę na kartę gry. Potwierdzała ona wykonanie zadania.
Jakie to były zadania?
Na przykład trzeba było wymienić nazwę likieru, który był podawany w restauracjach dawnego Landsbergu lub policzyć schody w wieży ciśnień, która obecnie jest częścią Askany. Ale było też rzucanie czaru na czarownice przy Studni Czarownic, albo trzeba było wskazać, gdzie znajduje się pomnik Szymona Giętego. Był to więc splot elementów Landsbergu z obecnym Gorzowem.
Skąd pomysł na taką właśnie familijną grę miejską?
Myślę, że to wynikło z chęci propagowania czytelnictwa. Bo przecież cała koncepcja gry oparta jest na książkach ze zbiorów biblioteki. Mimo tego, że żyjemy w świecie zdominowanym przez cyberrozrywki, to wciąż książka moim zdaniem jest najlepszym źródłem wiedzy, rozrywki i odpoczynku.
Zainteresowanie konkursem było duże?
W grze miejskiej udział wzięło kilkadziesiąt osób.
Jak BI-GOS znalazł się w konkursie ogólnopolskim?
Nasza biblioteka podjęła decyzję o zorganizowaniu takiej gry. A później pomyśleliśmy, że to dobry pomysł, by ją zgłosić do konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotek Polskich w ramach Tygodnia Bibliotek.
Pierwsze miejsce w tak prestiżowym konkursie to duże wyróżnienie dla biblioteki i inicjatora gry. Gratuluję!
Dziękuję, to naprawdę bardzo duże wyróżnienie. Konkurs jest ogólnopolski i dlatego bardzo się cieszymy, że BI-GOS zyskał sobie tak duże uznanie. Tym bardziej że gorzowska biblioteka wzięła udział w konkursie po raz pierwszy.
Oprócz satysfakcji ze zwycięstwa są nagrody?
W poniedziałek zostały ogłoszone wyniki konkursowe. Nagrodą będą książki. Wręczenie odbędzie się 15 września w Opolu. Na pewno pojadę osobiście (uśmiech – red.).