Gotyk na dotyk 2,5 mln turystów. Padł kolejny rekord!

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Szymon Spandowski

Gotyk na dotyk 2,5 mln turystów. Padł kolejny rekord!

Szymon Spandowski

W niedzielę na Rynku Nowomiejskim uroczyście zainaugurowano sezon turystyczny. Symbolicznie, bo goście z bliska i daleka szturmują Toruń już od ładnych kilku tygodni. Korzystając z okazji, gospodarze miasta przedstawili wyniki badań ruchu turystycznego w 2017 roku. Odwiedzający Toruń turyści zachwycają się atmosferą starówki, narzekają jednak na brak miejsc parkingowych, toalet i... nadmiar turystów.

Mamy kolejny rekord, według szacunków prowadzącego monitoring Ośrodka Informacji Turystycznej Toruń odwiedziły w ubiegłym roku ponad 2 miliony 370 tysięcy osób, czyli o 200 tysięcy więcej niż w roku 2016. Większość to tradycyjnie goście z kraju, głównie z Kujawsko-Pomorskiego i województw ościennych.

Turyści zaglądają do nas głównie po to, aby zwiedzić miasto, tak w każdym razie odpowiedziało 49,6 proc. z 1631 gości, którzy wypełnili przygotowane przez OIT kwestionariusze. 19 proc. przybyło do Torunia, aby odpocząć, na dalszych miejscach wskazano odwiedziny bliskich (15 proc.) i udział w organizowanych w mieście imprezach (7,2 proc.).

Goście kierują się głównie na starówkę, najbardziej ceniąc sobie jej atmosferę, a narzekają na niedostatek miejsc parkingowych oraz publicznych toalet. Przybysze z zagranicy zwracali uwagę na braki w oznakowaniu tras i atrakcji. Tego typu badania są prowadzone co roku. Wśród wskazywanych mankamentów po raz drugi pojawił się w nich problem... nadmiaru turystów na starówce.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.