Grypa i przeziębienia atakują. Sprzyja im zmienna pogoda

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
(ml)

Grypa i przeziębienia atakują. Sprzyja im zmienna pogoda

(ml)

Toruńskie przychodnie POZ oblegane są przez kaszlących i kochających pacjentów z podwyższoną temperaturą ciała i bólami głowy.

Zmienna, często „zgniła” pogoda sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów grypy sezonowej i infekcji przeziębieniowych przypominających grypę.

- W pierwszym tygodniu tego roku lekarze zgłosili nam 564 przypadki zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne, w tym 209 u dzieci do 14 roku życia - mówi Joanna Biowska, rzecznik Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Toruniu. - Nie było pobytów w szpitalu z powodu powikłań pogrypowych. W ubiegłym roku w tym samym okresie mieliśmy 559 przypadków, z tego 293 dotyczyły dzieci. Można więc uznać, że jest mniej więcej tyle samo. W całym 2014 roku było prawie 46 tys. zgłoszeń, z tego 22 tys. u dzieci. W 2014 - odpowiednio 52 tys. i 28 tys.

Jak się utrzec przed chorobą? Na przykład szczepiąc się. Jak zaznacza Joanna Biowska, nadal można się zaszczepić przeciw grypie. Oczywiście, najlepsze efekty są wtedy, gdy uodpornimy się przed sezonem. Nim uzyskamy odporność, mija bowiem kilka dni.

Joanna Biowska dodaje, że warto unikać skupisk ludzkich. O ile to możliwe - nie przebywać w towarzystwie osób przeziębionych, samemu też nie zarażać. Dbać o odpowiedni ubiór, pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, właściwej diecie.

Banalny środek zapobiegawczy to częste mycie rąk. Wirusy przenoszą się bardzo łatwo drogą kropelkową, m.in. przez klamki czy poręcze.

Autor: (ml)

(ml)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.