Joanna Boroń

Grypa zbiera żniwo - musimy uważać na swoje zdrowie

Seniorzy z Koszalina, którzy ukończyli 65 lat, po raz kolejny skorzystać mogą z darmowych szczepień. Fot. polskapress.pl Seniorzy z Koszalina, którzy ukończyli 65 lat, po raz kolejny skorzystać mogą z darmowych szczepień.
Joanna Boroń

Tylko w pierwszej połowie października odnotowano w Polsce 228 tys. 528 zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę - wyczytać można z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. We wrześniu takich zgłoszeń było ponad 287 tys., w tym w naszym województwie - 4125.

Grypa zwykle atakuje nagle i często wywołuje silną gorączkę. Objawia się bólami mięśni, stawów i głowy. Może też mieć przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami. Zignorowana, niedoleczona może mieć poważne konsekwencje. Jednym z jej częstych powikłań jest zapalenie płuc.

Wizyta u lekarza jest zalecana przy wystąpieniu objawów, takich jak: gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność. W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy nie należy chodzić do pracy i pozostać w domu. Zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.

Pozostało jeszcze 48% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Joanna Boroń

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.