Historia. Słynne katastrofy i wypadki komunikacyjne w dawnej Łodzi
W przedwojennej Łodzi po ulicach nie jeździło zbyt wiele samochodów. Mimo tego wtedy również dochodziło do różnych wypadków komunikacyjnych. O tych najtragiczniejszych szeroko rozpisywała się prasa. W Łodzi odnotowano katastrofy kolejowe i lotnicze
Katastrofą można nazwać zdarzenie z sierpnia 1929 roku. Przez kilka dni mówiła o nim cała Łódź. O godzinie 6.40 na Karolewie, w pobliżu Dworca Łódź Kaliska doszło do zderzenia dwóch pociągów. Jednym z nich podróżowali żołnierze łódzkiego 28. Pułku Strzelców Kaniowskich. Jak pisała ówczesna prasa, po godzinie 6. rano od strony Koluszek jechał w kierunku Łodzi pociąg towarowy. Podróżowali nim wojskowi z 28. Pułku Strzelców Kaniowskich. Było ich 40. Wracali do swego pułku z ćwiczeń, które odbywały się w Baryczy. Z przeciwnej strony podążał również pociąg towarowy. Z powodu źle nastawionej zwrotnicy oba składy znalazły się na tym samym torze. Jeden z nich już miał zjechać na inny tor, ale wtedy doszło do zderzenia.
- Pociąg jadący z Łodzi uderzył w węglarkę drugiego składu - tak opisywano tę katastrofę kolejową. - W jednej chwili z kilkunastu wagonów zostały jedynie szczątki. Lokomotywa jednego z pociągów i wagon stanęły w płomieniach. Niektórym z żołnierzy udało się wyskoczyć. Większość jednak została w środku.
Nie zdążyli wyskoczyć
Pociągiem jadącym do Łodzi podróżowali nie tylko wojskowi, ale również dziewięciu kolejarzy, którzy mieli objąć służbę. Wśród nich 33-letni Antoni Cebula. On pierwszy zauważył nadjeżdżający z boku pociąg, który za chwilę miał uderzyć w ich skład. Na początku się przeraził, ale nie stracił zimnej krwi. Otworzył drzwi wagonu.
- Władek, w nogi! - krzyknął do podróżującego z nim kolegi. Ale ani Władek, ani inni kolejarze nie zdążyli wyskoczyć. Udało się to tylko Antoniemu Cebuli.
Czytaj o przedwojenych katastrofach kolejowych ilotniczych oraz wypadkach drogowych. Wypadek kolejowy super torpedy wydarzył się na przejeździe kolejowy przy ul. Niciarnianej. Wypadek spowodował róznież aktor Eugeniusz Bodo...
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień