Historyczne, pierwsze na świecie wszczepienie implantu herniologicznego Optomesh 3D ILAM!

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Adam Mroczek

Historyczne, pierwsze na świecie wszczepienie implantu herniologicznego Optomesh 3D ILAM!

Adam Mroczek

Wczoraj, w toruńskim szpitalu Matopatu przeprowadzono pionierski, pierwszy na świecie zabieg wszczepienia spersonalizowanego implantu herniologicznego,który znacznie pomaga w leczeniu przepukliny. Zabieg przy współpracy z firmą Tricomed SA, a także szpitalem specjalistycznym Matopat w Toruniu, przeprowadził prof. dr hab. n. med Maciej Śmietański.

Przełomowy wynalazek

Implant Optomesh 3D ILAM, zwany siatką syntetyczną, jest chirurgicznym wyrobem siatkowym o niezwykle przestrzennej konstrukcji. Wytwarza się go przy pomocy techniki dziewiarskiej z monofilamentowej, transparentnej, niebieskiej przędzy.
Stosowany jest on w opatrunkach przepuklin pachwinowych i dostosowany jest do anatomii konkretnego pacjenta. Opracowuje się go za pomocą nowoczesnej tomografii komputerowej pacjenta, co pozwala na spersonalizowanie do budowy ciała danego chorego. To pierwszy taki implant, w którym przednia jego ściana jest ruchoma, przystosowana do dynamicznej struktury brzucha.

Jakie korzyści?

Największą korzyścią dla pacjenta z wszczepionym spersonalizowanym implantem Optomesh 3D ILAM jest szybsze gojenie się ran pooperacyjnych. Już nawet po dwóch tygodniach od zabiegu, pacjent jest w stanie wrócić do pełnej aktywności fizycznej. Co więcej, w przypadku takiego zabiegu nie ma konieczności zakładania szwów, a co za tym idzie chory nie będzie miał blizn szpecących ciało.

Inną korzyścią jest odciążenie budżetu.

- Jeśli przeprowadzimy zabiegi na określonej liczbie osób, to te osoby szybciej wrócą do pracy, a państwo nie będzie musiało wykładać na ich zwolnienia lekarskie. Im mniejsza liczba osób na tzw. L4, tym mniejsze straty, a zaoszczędzone środki można przeznaczyć na zupełnie inne gałęzie medycyny – tłumaczył prof. dr hab. n. med Maciej Śmietański podczas specjalnej konferencji.

Chirurg cudotwórca

Wywodzący się z Torunia prof. dr hab. n. med Maciej Śmietański jest absolwentem gdańskiej Akademii Medycznej, w której pracował od czasu ukończenia studiów, do 2009 roku, jako koordynator prac grupy leczenia przepuklin i lider Polskiej Grupy Badaczy Przepuklin.
W ostatnich latach prowadzi własny zespół przepuklinowy w szpitalu Swissmed w Gdańsku. Nadal wykłada też w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Jest też kierownikiem konsorcjum naukowego GUMed I PG, w realizowanym z funduszy europejskich programie „Poprawa jakości leczenia przepuklin brzusznych za pomocą implantów syntetycznych”.

Pozostało jeszcze 19% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Adam Mroczek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.