Historyk o roli mieszkańców Kielecczyzny w odzyskaniu niepodległości

Czytaj dalej
Tomasz Trepka

Historyk o roli mieszkańców Kielecczyzny w odzyskaniu niepodległości

Tomasz Trepka

Byli aktywni na wielu płaszczyznach – począwszy od walki na frontach I wojny światowej, po konspiracyjną działalność na rzecz budowy niepodległego państwa polskiego. – Mieszkańcy związani z regionem świętokrzyskim odegrali istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, a stolica ówczesnego województwa kieleckiego stanowiła ukochane miasto Józefa Piłsudskiego – mówił profesor Adam Massalski z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Następnego dnia po wybuchu wojny, 29 lipca 1914 roku Józef Piłsudski nakazał przeprowadzenie mobilizacji organizacji strzeleckich. 12 sierpnia ich patrol konny pojawił się w Kielcach. Był to dopiero początek kilkuletnich zmagań, które odbiły się na sytuacji kielczan. – W okresie od sierpnia 1914 do maja 1915 roku miasto aż pięciokrotnie przechodziło z rąk do rąk. Raz znajdowało się w rękach Austriaków i legionistów, innym razem Kielce zostały zajęte przez Rosjan – mówił profesor Adam Massalski.

Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Trepka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.