Hołd dla poległych, medale dla żywych

Czytaj dalej
Fot. Piotr Hukało
B.Siemianowska-Anioł

Hołd dla poległych, medale dla żywych

B.Siemianowska-Anioł

W 34. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek” przez oddziały komunistycznego wojska, milicji i ZOMO, prezydent Andrzej Duda odznaczył Krzyżami Wolności i Solidarności 48 osób, w tym pośmiertnie 11 osób zabitych podczas tej największej tragedii stanu wojennego.

Przed południem Sejm uczcił rocznicę tragedii chwilą ciszy dzięki posłowi ze Śląska Grzegorzowi Tobiszowskiemu, który zaapelował o to z sejmowej mów-nicy. Była to rzadka w ostatnich dniach chwila jedności wszystkich posłów w sali sejmowej.

Kwiaty pod pomnikiem robotników zastrzelonych 16 grudnia 1981 r. złożyła Beata Szydło. Premier wzięła udział we mszy świętej w intencji ofiar tych wydarzeń. W programie uroczystości było odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej lekarzy i pielęgniarki, którzy nieśli pomoc ofiarom pacyfikacji.

Pamięć zabitych przez komunistyczne władze robotników uczczono także na Wybrzeżu. W 45. rocznicę Grudnia‘ 70 uroczystości odbyły się m.in w Szczecinie i w Trójmieście. Znicze pod pomnikiem Poległych Stoczniowców zapalili pracownicy Stoczni Gdańskiej. Wczesnym wieczorem zapalono z kolei znicze pod budynkiem, który - jako siedziba KW PZPR - został podpalony w grudniu 1970 r.Gdyńskie obchody rozpoczęły się o godz. 6 rano apelem poległych, na który jak każdego roku przyszły tłumy mieszkańców Gdyni. - Musimy zwracać uwagę, żeby nie mogło się to powtórzyć. Jeszcze nie jest za późno. Jeśli się nie opamiętamy, jeśli nie zrozumiemy, że trójpodział władzy jest niezbędny, to uwierzcie mi, będę musiał jeszcze raz stanąć na czele i poprowadzić ten bój - mówił w trakcie obchodów Lech Wałęsa.

Były prezydent skomentował konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego.

- Jeżeli to będzie destabilizowało, ubliżało Polsce na arenie międzynarodowej, nie mamy wyboru. Trzeba będzie argumentować nasze zdecydowane postępowanie poprzez referendum - stwierdził Wałęsa.

W spotkaniu wziął udział Jacek Kurski, podsekretarz stanu w ministerstwie kultury. Jego zdaniem z formuły uroczystości wynikła nieobecność wielu działaczy „S“ czy jej przewodniczącego Piotra Dudy.

W ECES otwarto także wystawę, nawiązującą do tryptyku filmowego Andrzeja Wajdy - „Człowieka z marmuru”, „Człowieka z żelaza” i „Wałęsy. Człowieka z nadziei”. W wernisażu wziął udział reżyser.

B.Siemianowska-Anioł

B.Siemianowska-Anioł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.