Honory dla działaczy niepodległościowych
Wczoraj w Słupsku odbyła się druga uroczystość zbiorowego uhonorowania działaczy niepodległościowych.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.
Inicjatorem projektu był Krakowski Komitet Krzyża Solidarności wraz z innymi organizacjami skupiającymi działaczy opozycji antykomunistycznej.
Źródłem uchwalenia Krzyża Wolności i Solidarności był Krzyż Niepodległości z II RP, ustanowiony w 1930 roku.
Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności już po raz drugi odbyła się w restauracji Aureus. Pierwszą grupę wyróżnionych tym odznaczeniem z regionu słupsko-koszalińskiego uhonorowano tu w październiku 2016 roku. Przedtem podobne uroczystości w woj. pomorskim odbyły się w Gdańsku i Elblągu.
- Te odznaczenia to znak wdzięczności Rzeczpospolitej wobec tych obywateli, którym zawdzięczamy niepodległość i wolność - podkreślał Mariusz Łuczyk, wicewojewoda pomorski.
Tym razem w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Jan Baster. Uroczystość poprowadził prof. Mirosław Golon, dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku. Zebrani wysłuchali też referatu historycznego o inteligentnych formach internowania i o obozach wojskowych, utworzonych po ogłoszeniu stanu wojennego.
Podczas wczorajszej uroczystości odznaczeni zostali: Jerzy Barzowski, obecny radny wojewódzki z Bytowa, Grzegorz Chwieduk, Ryszard Dubel, Paweł Glanert, ks. Janusz Ję-dryszek, Stanisław Kwiatkowski, Józef Michułka, Marek Przybytniak, Regina Puzia-
-Leżoń, Czesław Siwicki, Marek Stajnke i Elżbieta Wyżlic. Pośmiertnie uhonorowano: Włodzimierza Laskowskiego, Zenona Lepackiego, Włodzimierza Puzia oraz Krzysztofa Szeg-lowskiego. Ich odznaczenia odebrali członkowie rodzin.
Krótkie notki biograficzne wszystkich odznaczonych, które przygotował IPN w Gdańsku, prezentujemy na naszej stronie internetowej www.gp24.pl.
– Zabiegamy jeszcze o kolejne odznaczenia dla działaczy solidarnościowych z naszego regionu. Część kandydatur już weryfikuje
IPN. Te procedury są jednak długotrwałe, bo wiążą się z udowodnieniem, że kandydat rzeczywiście pro- wadził działalność niepodległościową i ponosił jej skutki. Wszelkie wątpliwości działają na niekorzyść kandydata do odznaczenia – mówi Stanisław Szukała, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” w Słupsku.