Leszek Kalinowski

Hurrra! Głos młodych też się będzie liczył

Arek Kozinoga z Gimnazjum nr 1 chętnie oddałby głos na ścieżki rowerowe w okolicach ul. Batorego Fot. Mariusz Kapała Arek Kozinoga z Gimnazjum nr 1 chętnie oddałby głos na ścieżki rowerowe w okolicach ul. Batorego
Leszek Kalinowski

Zmiany w budżecie obywatelskim 2017! Sprawdź, jakie...

Arek Kozinoga uwielbia jeździć na rowerze. Dlatego uważa, że ścieżek rowerowych powinno być w naszym mieście więcej.

Ucieszyła go wiadomość, że i on - jak i inni gimnazjaliści - będą mogli aktywnie wziąć udział w tworzeniu budżetu obywatelskiego 2017. Okazuje się bowiem, że prezydent Janusz Kubicki wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi uznał ich prośby. I w piątek oficjalnie ogłosił, że wszyscy ci, którzy mają 13 i więcej lat, mogą zgłaszać wnioski do budżetu obywatelskiego.

- A że początkowo ustalilśmy, że będzie można to zrobić do końca października, przedłużamy ten czas do 10 listopada - mówi Janusz Kubicki.

Rafał Trafała z młodzieżowej rady miasta informuje, że od 2 do 10 listopada w godzinach 16.00 - 18.00 w kilku szkołach zostaną uruchomione specjalne punkty. Będzie można w nich wypełnić wniosek i go wrzucić do urny. Punkty te znajdą się: w Szkole Podstawowej nr 11 na os. Zastalowskim, Gimnazjum nr 7 przy ul. Zachodniej, Zespole Edukacyjnym nr 3 na os. Pomorskim, w Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Botanicznej, a także w biurze młodzieżowej rady miasta w ratuszu.

- Zapraszamy nie tylko młodzież, ale także dorosłych mieszkańców, zainteresowanych budżetem obywatelskim - dodaje Marcin Kukuć z młodzieżowej rady.

Prezydent zgodził się na obniżenie wieku po apelach młodzieżowej rady i radnych Platformy Obywatelskiej. Osoby, które ukończą 13 lat, nabywają w Polsce ograniczoną zdolność do czynności prawnych.

- W kilku miastach właśnie 13-latkowie mogą już zgłaszać wnioski i głosować w budżecie obywatelskim - tłumaczy Janusz Kubicki. - Skoro tam się to sprawdza...

Jak zdradza prezydent, do tej pory wpłynęło ponad 100 wniosków. Wydłużenie terminu ich przyjmowania na pewno spowoduje, że będzie ich więcej.

Nowością jest także skład komisji, która zajmie się weryfikacją zgłoszonych zadań. Bo nie wszystkie zostaną poddane głosowaniu. Chodzi przede wszystkim o sprawdzenie, czy dotyczą one terenu, należącego do miasta, czy też ich wartość nie przekracza określonych w regulaminie sum. Oprócz urzędników w skład komisji wejdzie trzech przedstawicieli rady miasta, dwóch - rady seniorów, dwóch - młodzieżowej rady miasta oraz jeden reprezentant rady organizacji pożytku publicznego.

Prezydent zachęca do składania propozycji, podkreślając, że określenie wartości inwestycji nie jest konieczne, by wniosek został rozpatrzony. Ustaleniem kosztów zajmą się miejscy urzędnicy. Wnioski można składać także przez internet na adres e-mail: budzet2017@um.zielona-gora.pl lub można osobiście złożyć je w magistracie.

Po weryfikacji wniosków rozpocznie się głosowanie, które ma potrwać do połowy grudnia. Które zadania zostaną wykonane, dowiemy się w styczniu. Przypomnijmy, że do podziału jest 6 mln zł na zadania duże (powyżej 150 tys. zł) oraz małe (poniżej 150 tys. zł). Po raz pierwszy z budżetu obywatelskiego zostały wyłączone inwestycje oświatowe.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.