iENA 2018: Prototyp sztucznej ręki z Politechniki Białostockiej wrócił z targów ze złotym medalem

Czytaj dalej
Fot. Politechnika Białostocka
Agata Sawczenko

iENA 2018: Prototyp sztucznej ręki z Politechniki Białostockiej wrócił z targów ze złotym medalem

Agata Sawczenko

W tym wynalazku niezbędna jest współpraca mięśni i maszyny. Tylko wtedy sztuczna ręka będzie w stanie złapać piłkę, podnieść kubek z herbatą czy chwycić reklamówkę z zakupami. Bioniczna proteza ręki powstała na Politechnice Białostockiej.

Teraz została nagrodzona złotym medalem na 70. Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018” w Norymberdze w Niemczech.

Interdyscyplinarny zespół MindHand tworzą doktorant i studenci Wydziału Mechanicznego, Wydziału Informatyki oraz Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej: mgr inż. Sławomir Grycuk, Paweł Antoniuk, Adam Kozłowski, Łukasz Boguszewski, Ewelina Antoniuk. To oni są konstruktorami bionicznej protezy ręki, wykorzystującej nowoczesne technologie i autorskie rozwiązania. Do tej pory udało się opracować funkcjonalny prototyp protezy z użyciem nowoczesnego druku 3D.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Sawczenko

W "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej" zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętą ochroną zdrowia. Chętnie podejmuję też tematy społeczne i piszę o ciekawych ludziach.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.