Ignacy Jan Paderewski ma swój dąb [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Anna Stasiewicz-Mąka

Ignacy Jan Paderewski ma swój dąb [zdjęcia]

Anna Stasiewicz-Mąka

W Alei Dębów Ignacy Jan Paderewski ma już swoje drzewo. W środę wieczorem natomiast poznamy nazwiska finalistów konkursu pianistycznego, którego patronem jest właśnie Paderewski.

Dziś dziesiątka, która przeszła do półfinału X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego, rozpoczyna występy z Capellą Bydgostiensis pod dyrekcją Kaja Bumanna.

Pianiści będą grać półrecital, w którym znajdzie się obowiązkowo utwór Zbigniewa Bargielskiego skomponowany specjalnie na konkurs, a w drugiej części wykonają wybrany koncert Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Wśród półfinalistów, których wybrało jury pod przewodnictwem prof. Piotra Palecznego, jest trójka Polaków: Elżbieta Bilicka, Jakub Kuszlik i Tymoteusz Bies. Wszyscy są studentami bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Oprócz Polaków w półfinale znalazło się trzech reprezentantów z Rosji i po jednym z Chin, Kanady, Korei i Japonii.

Jaka będzie finałowa piątka tegorocznej edycji konkursu, dowiemy się jutro późnym wieczorem. Ostateczne wyniki i nazwisko zwycięzcy poznamy natomiast w najbliższą sobotę 19 listopada.

Tutaj można śledzić konkurs na żywo: konkurspaderewskiego.pl/pl/o-konkursie/x-konkurs/

Od wczoraj patron konkursu odbywającego się właśnie w Bydgoszczy konkursu ma swój dąb.
W bydgoskiej Alei Dębów, gdzie drzewa swojego imienia ma wiele znanych i zasłużonych osobistości, jedno z nich otrzymało imię Ignacego Jana Paderewskiego.

W służbie sztuce i ojczyźnie

Uroczystość zatytułowano „To co zostaje..” . - To nawiązanie do obrazu Artura Majki o tym samym tytule, z wystawy pokonkursowej Ignacy Jan Paderewski „W służbie sztuce i ojczyźnie” w Galerii Roi Doré - wyjaśnia Henryk Martenka, wiceprezes Towarzystwa Muzycznego im. Paderewskiego.

- Mamy nadzieję, że również dąb Ignacego Jana Paderewskiego jeszcze wielu pokoleniom będzie przypominał o zasługach tego wielkiego Polaka, filantropa, artysty, ikony polskiej kultury - dodaje.

Ciekawostką jest fakt, że od 1926 roku z Bydgoszczą był związany Józef Paderewski, brat przyrodni Ignacego, był związany Od września uczył matematyki i fizyki w Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika i Miejskim Katolickim Gimnazjum Żeńskim w Bydgoszczy. W latach 30-tych wykładał również akustykę w Miejskim Konserwatorium Muzycznym w Bydgoszczy. Mieszkał tam do śmierci w 1958 roku.

Anna Stasiewicz-Mąka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.