Sara Watrak

Ile kosztuje miejsce na cmentarzach w Toruniu?

Ile kosztuje miejsce na cmentarzach w Toruniu?
Sara Watrak

To, że za miejsce na cmentarzu trzeba zapłacić, nie jest żadną tajemnicą. Ceny różnią się jednak w zależności od miasta i lokalizacji cmentarza, na koszt wpływa też rodzaj grobu. Widełki są spore – za miejsce pochówku zapłacimy od 250 zł do nawet kilku tysięcy złotych.

Na niektórych cmentarzach w Toruniu brakuje wolnych miejsc bądź są one udostępniane wyłącznie parafianom oraz osobom, których bliscy spoczywają na cmentarzu. Tak jest chociażby na Cmentarzu Św. Jakuba przy ul. Antczaka. W parafii św. Jakuba uzyskaliśmy informację, że na cmentarzu nie ma wolnych miejsc i odbywają się tam tylko pogrzeby osób, których krewni zostali wcześniej pochowani na tym terenie. Czytelniczka, pani Katarzyna, powiedziała nam, że kilka lata temu pochowała na cmentarzu przy Antczaka mamę, gdyż znajdował się tam także grób jej zmarłego wcześniej ojca. Za wykupienie miejsca na 20 lat zapłaciła 1000 zł. Natomiast koszt pochówku w nowym miejscu np. z odzysku wynosi 2000 zł (1000 zł za miejsce+1000 zł opłata na kolejne 20 lat).

Informację o brakującej przestrzeni na toruńskich nekropoliach uzyskaliśmy także w Zakładzie Pogrzebowym Sotor. Wolnych miejsc nie ma już na cmentarzu przy ul. Wybickiego. Chowane są tam więc osoby, które mają już rezerwację bądź znajdują się tam groby ich bliskich. Poza tym jedyną szansą na znalezienie wolnego miejsca na cmentarzu należącym do parafii rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i bł. ks. Stefana Frelichowskiego jest nieodnowienie przez inną osobę opłaty. Przypomnijmy, że miejsce na cmentarzu wykupujemy zazwyczaj na 20 lat – to ustawowy termin. Po jego upłynięciu zarząd cmentarza wysyła zawiadomienie do osoby opłacającej miejsce. Dopiero w przypadku braku reakcji grób może zostać przeznaczony na kolejny pochówek. Odnowienie miejsca na cmentarzu przy ul. Wybickiego po upływie 20 lat to koszt 50 zł rocznie.

Skontaktowaliśmy się także z firmą Urbitor, która opiekuje się cmentarzami komunalnymi w Toruniu. Jak udało nam się dowiedzieć, Na Cmentarzu Komunalnym nr 1 miejsca grzebalne nie są dostępne. Na Cmentarzu Komunalnym nr 2 przy ul. Grudziądzkiej 129-137 miejsc też brakuje, są one więc udostępniane tylko w określonych przypadkach, tj. w ramach wcześniejszej rezerwacji, w przypadku dochówku w grobowcach i grobach urnowych, a także po dokonaniu aktualizacji stanu miejsc. Nadal istnieje możliwość chowania zmarłych na Centralnym Cmentarzu Komunalnym przy ul. Grudziądzkiej 192. Koszt miejsca na trumnę pojedynczą wynosi 341,28 zł. To opłata na 20 lat. Jak informuje Urbitor, udostępnianie miejsc grzebalnych na tym terenie nie podlega ograniczeniom.

Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Sara Watrak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.