Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Ile zarabiają lekarze w Toruniu? Od czego zależy ich pensja?

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Alicja Ciechocka-Bielicka

Ile zarabiają lekarze w Toruniu? Od czego zależy ich pensja?

Alicja Ciechocka-Bielicka

Podwyżka pensji do 6, 7 tys. zł za lojalkę to dla lekarzy szpitalnych z Torunia mało atrakcyjna oferta. Większość z medyków zarabia dużo więcej. Ile?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zaoferował lekarzom specjalistom na etacie szpitalnym podwyżkę pensji zasadniczej do 6750 zł, o ile podpiszą zobowiązanie - tzw. lojalkę - że nie będą dorabiać w innych publicznych placówkach. Prawo weszło niedawno w życie. Gdyby lekarze zaczęli masowo przyjmować tę propozycję i przechodzić na etat, szpitale miałyby problemy kadrowe, choćby z obsadzeniem dyżurów.

Przyjęli tylko nieliczni

- Jeśli przekona się lekarzy do lojalki, dla pacjentów może to oznacza tylko jedno: nie będzie komu leczyć ludzi - ostrzega jeden z toruńskich lekarzy specjalistów z wojewódzkiej lecznicy przy ul. Konstytucji 3 Maja, z którym rozmawialiśmy o nowym prawie. - Mam kolegów, którzy rzadko bywają w domu, bo stale dyżurują. Podpisanie lojalki oznacza przejście na etat, czyli koniec z pracą ponad limit. Kto w takiej sytuacji będzie leczył?

Pacjenci w Toruniu mogą spać spokojnie, oferta ministra okazała się nieatrakcyjna dla medyków z lokalnych szpitali. W największym w mieście, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym z 300 lekarzy specjalistów, na etacie jest raptem 11 i co ważniejsze średnio zarabiają 9266 zł (brutto z dyżurami, dane za 2017 rok), a więc więcej niż oferuje minister.

Z tej grupy raptem czterech medyków złożyło lojalki i poprosiło o podwyżkę.

W WSZ ponad 90 procent to medycy na kontraktach, którzy nie zaprzątają sobie głowy propozycją ministra. Jak wynika z informacji szpitala, „kontraktowi’ zarabiają średnio 15.113 złotych (z dyżurami, dane za 2017 rok).

Kontrakt przede wszystkim

- Pracując jednak bez zabezpieczeń w postaci płatnego urlopu wypoczynkowego - podkreśla dr Janusz Mielcarek, kardiolog i rzecznik prasowy w WSZ w Toruniu.

Nawet gdyby z jakichś powodów lekarze zechcieli przejść na etaty to i tak jest to niemożliwe.

- Obecnie jedyną proponowaną formą zatrudnienia jest kontrakt- informuje rzecznik Janusz Mielcarek.

Pensja, którą zaoferował minister to podstawa, nawet powiększona o stażowe oraz zarobek z dyżurów poszybuje do około 10 tys. złotych, a to i tak nadal mniej niż zarobek na kontrakcie.

Spokojnie spać mogą też pacjenci Miejskiego Szpitala Specjalistycznego w Toruniu. Tylko kilku lekarzy z tej placówki sięgnęło po podwyżkę i podpisało zobowiązanie o niełączeniu etatów.

Kontrakt lepszy

- Ponad 90 procent naszych lekarzy pracuje na kontraktach, ponieważ bardziej im się to płaca - podkreśla Andrzej Przybysz wicedyrektor tej lecznicy.

Jak twierdzi, nie tak łatwo wyliczyć ile zarabiają lekarze kontraktowi.

- System rozliczeniowy jest bardzo skomplikowany. Dla przykładu, pion operacyjny rozliczany jest „zadaniowo”. Lekarze dostają procent od wypracowanego zysku z kontraktu Narodowego Funduszu Zdrowia, którym dzielą się według swojego wewnętrznego regulaminu. Gdy Fundusz zrobi akcje z endoprotezą i dołoży dodatkowe pieniądze, lekarze operują więcej, także popołudniami i w soboty, zarabiając lepiej w takim miesiącu - jak wylicza wicedyrektor Andrzej Przybysz rozpiętość zarobków jest duża i wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy, w zależności od tego jak „udany” jest miesiąc.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Nowości Dziennika Toruńskiego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Nowości Dziennika Toruńskiego
  • codzienne e-wydanie Nowości Dziennika Toruńskiego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Alicja Ciechocka-Bielicka

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Podwójne bilety na koncert „Migawka” Meli Koteluk

Bilety na koncert „Migawka” Meli Koteluk w prezencie z prenumeratą

360,00 618,00

Kup prenumeratę cyfrową na 365 dni, a otrzymasz bilety dla 2 osób na wyjątkowy koncert!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.