Industriada już dzisiaj. Mnóstwo atrakcji nie tylko dla fanów techniki
Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, czyli Industriada, to świetna okazja, żeby aktywnie spędzić sobotę. W ramach Industriady zaplanowano wiele atrakcji dla miłośników techniki, rodzin z dziećmi czy dla fanów muzyki. Większość jest za darmo.
Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się dzisiaj, w 44 obiektach w 25 miastach województwa śląskiego.
Największy festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe
Do 41 obiektów tworzących Szlak Zabytków Techniki dołączyły, w wyniku konkursu, także zabytki zaprzyjaźnione: Fabryka Pełna Życia z Dąbrowy Górniczej, Osiedle Patronackie Huty Silesia w Rybniku oraz Przystań Łabędy na Kanale Gliwickim.
- Dzięki współpracy samorządów lokalnych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i podmiotów prywatnych Industriada jest nie tylko największym i najciekawszym w tej części Europy festiwalem promującym dziedzictwo przemysłowe, ale i festiwalem, który nie ogranicza dostępu osobom mniej zamożnym do kultury - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. - Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki oferuje ponad 500 wydarzeń, a tylko 7 procent z nich wymaga wykupienia biletu. Dodatkowo do zdecydowanej większości obiektów dotrzemy bezpłatnym transportem publicznym organizowanym między innymi przez Koleje Śląskie, KZK GOP, MZK Tychy i ZTZ Rybnik - dodaje.
Liczba wydarzeń, jakie przewidziano w ramach Industriady (włączając w to wczorajszy Rozruch Maszyn, czyli inaugurację Industriady w ośmiu miastach), wywołuje zawrót głowy.
Wydarzenie za wydarzeniem. A wielki finał - w Rybniku
W 44 obiektach biorących udział w Industriadzie praktycznie przez cały dzień, bo w większości od godziny 12 do późnej nocy, coś się dzieje. Po dokładny wykaz imprez warto zajrzeć na stronę industriada.pl, a na stronie dziennikzachodni.pl można przeczytać materiały o Top 20 najlepszych atrakcji Industriady, najlepszych wydarzeniach dla rodzin z dziećmi i tych, których nie mogą przegapić miłośnicy techniki.
W czasie Industriady możemy: jeździć wąskotorówką w Bytomiu czy Rudach Raciborskich, pływać statkiem po Kanale Gliwickim, zwiedzić browary w Cieszynie, Żywcu i Tychach, przejechać się ciuchcią w Ustroniu, gasić pożar w Mysłowicach czy obejrzeć zdjęcia kobiet górników Arka Goli, fotoreportera DZ - w Muzeum Śląskim w Katowicach.
Po raz pierwszy w Industriadzie biorą udział obiekty wpisane na listę UNESCO, czyli Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, które od lipca 2017 są na tej prestiżowej liście.
Dodajmy, że wielki finał Industriady odbędzie się w Rybniku, na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy. O godzinie 21.45 rozpocznie się wielkie widowisko multimedialne „Kobiety grają industrię”, bo hasło przewodnie tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki brzmi „Industria jest kobietą”.
Specjalnie na tę okazję Koleje Śląskie uruchomią z i do Katowic dodatkowy pociąg, który bezpiecznie zawiezie i odwiezie festiwalowiczów podróżujących z centrum województwa.