Infekcje sezonowe w natarciu [wideo, poradnik]
Najwięcej jest zachorowań grypopodobnych. Są też dwa przypadki świńskiej grypy!
Sezon na grypę i zakażenia grypopodobne w pełni. W poradniach nadzwyczajna frekwencja. Do szpitali trafiają pacjenci z powikłaniami po grypie. W ostatnich dniach w Kujawsko-Pomorskiem odnotowano dwa przypadki wirusa świńskiej grypy - w Aleksandrowie Kujawskim i w Inowrocławiu.
29 stycznia w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy, w jednym z wymazów pobranych od pacjentki z powiatu aleksandrowskiego, stwierdzono obecność wirusa AH1N1.
- To nie jest nadzwyczajna sytuacja. Co pewien czas mamy do czynienia z tym wirusem - uspokaja Michał Adamczyk, rzecznik prasowy wojewódzkiego sanepidu.
Zapewnia, że nie ma żadnego specjalnego postępowania w stosunku do otoczenia osoby zarażonej wirusem. - Zalecenia są takie same, jak przy zwykłej grypie - przypomina rzecznik.
W Powiatowym Szpitalu w Aleksandrowie Kujawskim rozdzwoniły się wczoraj telefonu z pytaniami, czy pacjentka leży w tej placówce. - Nikt taki do nas nie trafił - zapewnił nas dyrektor Mariusz Trojanowski.
Na świńską grypę można się zaszczepić. "To najlepsza ochrona"/TVN24/x-news
Od rana odbierano także telefony w biurze powiatowego inspektora sanitarnego w Aleksandrowie Kujawskim.
Lek. med. Ewa Jankowska tłumaczyła, że miała zgłoszenie telefoniczne o potwierdzonym wirusie i czeka na oficjalne, pisemne potwierdzenie.
Powtórzyła to, co usłyszeliśmy od rzecznika WSSE: że w takiej sytuacji nie ma specjalnych procedur, a przypadek pacjentki z potwierdzonym wirusem AH1N1 traktowany jest tak samo jak każdego pacjenta z innym wirusem grypy.
Inowrocławski sanepid potwierdza, że w mieście odnotowano jeden przypadek świńskiej grypy. Zarażona nią osoba przebywa w Szpitalu Wielospecjalistycznym im. dr. Ludwika Błażka.
- Pacjent znajduje się w izolatce. Otrzymuje odpowiednie leki. Prawdopodobnie jego stan zdrowia się poprawia - mówi Agnieszka Trywiańska, rzeczniczka sanepidu.
Zdaniem dr. Zenona Lewickiego, lekarza naczelnego szpitala, nie ma powodu do paniki. - Jeden przypadek nie oznacza dla szpitala ani jego pozostałych pacjentów dużego problemu - zapewnia.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę, warto się szczepić. Można to zrobić nawet w tym okresie.
Pytaliśmy w kilku przychodniach, czy są chętni. - Są, ale nie mamy już szczepionek i mieć nie będziemy - usłyszeliśmy w toruńskiej poradni Hipo- krates. - Jest natomiast mnóstwo pacjentów z chorobami górnych dróg oddechowych. Tak jest od kilku dni.
Szczepionki nie ma też Poradnia „Górzyskowo” w Bydgoszczy.
- Niestety, od jakiegoś czasu zgłasza się dużo pacjentów z różnymi infekcjami - powiedziano nam w rejestracji.
Dotąd w kraju odnotowano jeden przypadek zgonu. W Krakowie zmarł pacjent, u którego wykryto wirusa AH1N1.
Nie lekceważ grypy
Zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie.
Przestrzegaj zasad higieny oddychania - w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową.
Jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem.
Poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwość częstego mycia rąk.
Półtora miliona zachorowań
Od września 2015 r. do połowy stycznia br. w Polsce zanotowano ponad 1, 4 mln przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.
W ostatnim tygodniu stycznia WSSE zarejestrowała 5842 przypadki zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę.
Współpraca: Hanka Sowińska, (Fi)