Anna Hankiewicz

Inowrocławski instytut pielęgnuje pamięć prymasa Józefa Glempa

Fragment ekspozycji w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu Fot. ZP Fragment ekspozycji w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu
Anna Hankiewicz

Od śmierci prymasa Polski Józefa Glempa minęło 6 lat. Placówką, która pielęgnuje jego pamięć i dorobek intelektualny jest działający w Inowrocławiu instytut prymasowski.

Wielki syn ziemi kujawskiej Józef Glemp przyszedł na świat w Inowrocławiu i dorastał w Rycerzewie. „Urodził się 18 grudnia 1929 roku o godz. 8.30 rano, przed spodziewanym terminem. Słabiutki wcześniak, o czarnych, kędzierzawych włosach i brązowych oczach. Nie było wiadomo, czy niemowlę przeżyje. Jeszcze tego samego dnia zostało więc ochrzczone. Imię otrzymał po dziadku i pradziadku czytamy” - w książce Mileny Kindziuk pt. „Kardynał Józef Glemp. Ostatni taki prymas”.

Wielki syn ziemi kujawskiej - Józef Glemp - przyszedł  na   świat w Inowrocławiu i dorastał w Rycerzewie.

Data 18 grudnia 2009 r. zapisała się na kartach historii Inowrocławia jako ważne wydarzenie. Kardynał w dniu swoich 80. urodzin powołał tu Instytut Prymasa Józefa Glempa. 

O tym, jak w Inowrocławiu pielęgnowana jest pamięć o prymasie Polski czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 85% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Anna Hankiewicz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.