Inspektor sprawdzi, czy szef płaci, ile trzeba
Jeżeli pracodawca nie zapłaci minimalnej stawki podwładnemu zatrudnionemu na tzw. śmieciówce, może ponieść konsekwencje.
Wraz z nowym rokiem inspektorzy pracy będą sprawdzać czy - również pomorscy - przedsiębiorcy dobrze płacą swoim pracownikom. Od 1 stycznia bowiem - zgodnie z regulacjami - minimalna stawka godzinowa w umowach zlecenia i dla osób samozatrudnionych nie może być mniejsza niż 13 złotych za godzinę.
- Jeśli zatrudniony nie otrzyma należnego minimalnego wynagrodzenia lub otrzyma je w zaniżonej wysokości, będzie mógł zwrócić się do inspekcji pracy o pomoc - mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” Piotr Prokopowicz, zastępca okręgowego inspektora pracy w Gdańsku.
Za naruszenie przepisów - podkreślają inspektorzy - nieodpowiedzialnych pracodawców czekają sankcje. Uchylanie się od wypłacenia minimalnej stawki będzie bowiem wykroczeniem. Grozi za nie grzywna - od tysiąca złotych do nawet 30 tysięcy złotych.
Zapowiadane kontrole inspektorów, ale też zmiany w prawie, cieszą pomorskich pracowników, którzy zatrudnieni na innych warunkach niż umowa o pracę nierzadko dostawali niewielkie wynagrodzenie i dużo gorsze warunki niż na umowę o pracę. - W mojej firmie wiele osób pracuje na tzw. śmieciówkach. Mam nadzieję, że od nowego roku, dzięki obawom przed kontrolą inspektorów, w końcu będą podwyżki - mówi naszej redakcji 26-letni Adam z Gdyni, który pracuje w handlu.
Tymczasem Piotr Prokopowicz podkreśla, że inspektorzy będą reagowali nie tylko na sygnał od pracowników, którzy uznają, że ich prawa są łamane.
W 2017 roku kontrola wypłaty minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych będzie wykonywana jako jedno z bieżących zadań inspektorów pracy
- Kontrole przeprowadzane będą także w toku rutynowych działań, zaplanowanych na dany rok kalendarzowy - informuje. - W 2017 roku kontrola wypłaty minimalnego wynagrodzenia dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych będzie wykonywana jako jedno z bieżących zadań inspektorów pracy - dodaje.
Co w wypadku, gdy szefowie będą chcieli mimo wszystko zaoszczędzić i nie będą wypłacali pracownikom odpowiednich wynagrodzeń?
- Jeżeli stwierdzimy, że zleceniobiorca nie otrzymał należnego wynagrodzenia, w wysokości minimalnej stawki godzinowej, inspektor będzie mógł wydać polecenie wypłaty albo skierować wniosek w wystąpieniu pokontrolnym - podsumowuje Piotr Prokopowicz.