Interes na 20 lat lub więcej. Kto poprowadzi nowe MOP-y ze stacjami benzynowymi na trasie S5 w naszym regionie?

Czytaj dalej
Ryszard Warta

Interes na 20 lat lub więcej. Kto poprowadzi nowe MOP-y ze stacjami benzynowymi na trasie S5 w naszym regionie?

Ryszard Warta

W najbliższym czasie okaże się, jakie firmy poprowadzą na kujawsko-pomorskim odcinki trasy S5 MOP-y, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych ze stacjami paliw, restauracją lub bistro, parkingiem i miejscami rekreacji.

Do 15 kwietnia kujawsko-pomorski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad czeka na oferty firm, które wydzierżawią od skarbu państwa teren, zbudują na nim i poprowadzą tzw. MOP-y z całą infrastrukturą obejmującą m.in.

Będą to punkty - mniej więcej na wysokości Chełmna - MOP Gruczno-Zachód na nitce SP5 biegnącej na północ oraz MOP Gruczno-Wschód na nitce trasy wiodącej na południe. Postępowanie w tym przetargu rozpoczęło się 30 listopada zeszłego roku. Natomiast całkiem niedawno, 1 kwietnia wystartowała procedura przetargowa na podobny MOP, też na S5, ale w południowej części kujawsko-pomorskiego odcinka S5. Chodzi o MOP Szubin-Wschód na nitce prowadzącej na południe. Po drugiej stronie drogi zarezerwowany jest teren na budowę w przyszłości MOP-u Szubin-Zachód, ale bez stacji paliw. Zainteresowani tą inwestycja mają czas do końca czerwca.

Zwycięzcy przetargów dostaną kontrakty na 20 lat od zakończenia budowy. Kto zwycięży to się okaże, ale już wiadomo, że w wypadku Gruczna i Szubina będą to różne firmy. Zasada jest taka - o czym przypomina dokumentacja przetargowa - że na jednej nitce drogi ekspresowej, ze względu na zachowanie konkurencji, jedna firma nie może prowadzić położonych obok siebie MOP- ów. Między punktami jednej firmy muszą znajdować się co najmniej dwa punkty prowadzone przez innego operatora. Tymczasem między Szubinem a Grucznem jest tylko jeden MOP - Szczutki Południe.

Pozostało jeszcze 6% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Ryszard Warta

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.