IPN ujawni listę esesmanów z KL Auschwitz

Czytaj dalej
Fot. archiwum
Piotr Subik

IPN ujawni listę esesmanów z KL Auschwitz

Piotr Subik

Historia. Nazwiska 8,5 tysiąca członków SS, którzy tworzyli załogę niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau, upubliczni w poniedziałek krakowski Instytut Pamięci Narodowej.

Dane dotyczą esesmanów wchodzących w skład załogi KL Auschwitz przez cały okres funkcjonowania tego obozu, czyli od 1940 r. do 1945 r.

To wspólne przedsięwzięcie historyka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy prof. Aleksandra Lasika oraz Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie.

Tworzenie bazy prof. Lasik rozpoczął w 1982 r., gdy przygotowywał rozprawę doktorską, przedstawioną następnie w 1988 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pierwotnie obejmowała ona tylko dane funkcjonariuszy SS z KL Auschwitz-Birkenau. Z czasem była jednak powiększana o informacje na temat załóg innych obozów koncentracyjnych. Zgromadzono w niej łącznie już około 25 tysięcy wpisów.

IPN pozyskał cenną bazę w maju 2014 r., po tym jak prof. Lasika powołano w charakterze biegłego w śledztwie dotyczącym zbrodni popełnionych przez Niemców w KL Auschwitz-Birkenau. Rok później podjęto decyzję o udostępnieniu wykazu na stronach internetowych IPN. Stanie się to właśnie w najbliższy poniedziałek.

Natomiast dzisiaj odbędą się uroczyste obchody 72. rocznicy wyzwolenia obozu przez Armię Czerwoną. Na godz. 13.30 zaplanowano modlitwę i oddanie hołdu zamordowanym przy pomniku Ofiar na terenie byłego obozu.

Piotr Subik

Redaktor i dziennikarz "Dziennika Polskiego". Zajmuje się tematyką bezpieczeństwa, obronności, wojska i służb mundurowych. Pisze także o historii ze szczególnym uwzględnieniem spraw związanych z antykomunistycznym podziemiem z lat 1945-63.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.