Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jak dojechać na osiedle Jar? Tramwajem po łące!

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Szymon Spandowski

Jak dojechać na osiedle Jar? Tramwajem po łące!

Szymon Spandowski

Pierwszą zieloną linię tramwajową już w Toruniu mamy. Niebawem możemy się doczekać kolejnej, zmieniającej kolory jesienią.

Toruńskie tramwaje odjeżdżały do lamusa z łoskotem, zgrzytając przy tym kołami, od czego wielu ludziom zgrzytały i dzwoniły zęby. Łez nikt specjalnie nie ronił, no, może poza motorniczymi i technikami z zajezdni. Komitetów pożegnalnych również nie było. Latem 1991 roku ostatnim chwilom linii na Chełmińskie Przedmieście „Nowości” poświęciły na przykład raptem kilka zdań.

„Cztery minuty przed godziną dwudziestą trzecią w poniedziałek, 15 lipca, z pętli przy Dworcu Północ w Toruniu odjechał ostatni tramwaj linii „3”. Nie było szampana ani żadnych okolicznościowych przemówień. Ostatnia „trójka” była wagonem przegubowym z nr. bocznym 209. Jako niezbyt nowoczesny od wtorku tramwaj nr 209 będzie stanowił rezerwę. Ostatni wagon przy ulicy Chełmińskiej prowadził motorniczy Tomasz Falkowski. Nikomu nie żal tej linii. Jak poinformował nas dyrektor MZK Antoni Szwarc, linia od dłuższego czasu dogorywała. Jednotorowy szlak nie spełniał wymogów technicznych, zaś mieszkańcy okolicznych domów od lat domagali się likwidacji trasy powodującej hałas i drżenie domów”.

Kropkę nad „i” postawił jeszcze Andrzej Kamiński, fotografując na placu Teatralnym (był taki węzeł komunikacji miejskiej) demontaż prowadzącego na północ odcinka torów.

Kto by wtedy pomyślał, że po niemal 30 latach tramwaj na „Chełmionkę” powróci. Z hukiem? Medialnym na pewno, budowa nowej linii tramwajowej do osiedla Jar ma pochłonąć prawie 135 milionów złotych netto, jest to największe przedsięwzięcie drugiej edycji programu BiT-City. Pierwszy wjeżdżający skład nie powinien jednak zagłuszyć trzasku migawek aparatów fotograficznych, które pewnie zostaną z tej okazji puszczone w ruch. Torowiska przypominają teraz drogi rzymskie, sięgając korzeniami nawet półtora metra w głąb.

No dobrze, na samym dole są warstwy podbudowy, później kruszywa i specjalne maty ograniczające drgania. Ale korzenie również na torach bywają. Pierwsza w Toruniu „zielona linia” z torowiskiem obsadzonym trawą, wiedzie przez Bielany.- Trawa fajnie się komponuje, poza tym również tłumi hałas - mówi Wojciech Alfut, dyrektor projektów infrastrukturalnych w Miejskim Zakładzie Komunikacji w Toruniu .

Utrzymanie takiego torowiska wymaga większego zaangażowania. Trawę trzeba kosić i podlewać, jednak z tym ostatnim można sobie poradzić, montując między torami system nawadniający. Linia bielańska coś takiego posiada. System włącza się w nocy i dzięki niemu, nawet podczas największych upałów, szlak tramwajowy był naprawdę zielony. Nowa linia na Chełmińskie Przedmieście i osiedle Jar również ma tak wyglądać, naturalnie poza przejazdami i przejściami dla pieszych, gdzie nawierzchnia będzie betonowa. Torowisko ma być zielone, a może nawet kolorowe.

Historia pierwszego szlaku tramwajowego na Chełmińskie Przedmieście rozpoczęła się 23 października 1907 roku po godz. 11, zakończyła 15 lipca roku 1991 po godz. 23. Ciąg dalszy nastąpi zapewne za dwa lata.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Szymon Spandowski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.