Grzegorz Kończewski

Jak hodować krewetki? Jak stworzyć pierwsze krewetkarium? [PORADNIK]

Jak hodować krewetki? Jak stworzyć pierwsze krewetkarium? [PORADNIK] Fot. Waldemar Kołecki
Grzegorz Kończewski

Waldemar Kołecki, jeden z największych hodowców krewetek w Polsce i Europie, radzi, na co zwrócić uwagę podczas zakładania swojego pierwszego krewetkarium. Jak rozpocząć swoją przygodę z krewetkami?

Decyzja już zapadła. Jakie powinniśmy kupić krewetki?

Na początek zdecydowanie polecam skorupiaki z rodziny Neocaridina. Są to krewetki stosunkowo niedrogie i mniej wymagające, a więc dość łatwe w hodowli, a jednocześnie bardzo efektowne. Występują w wielu kolorach – są żółte, czerwone, zielone, niebieskie, brązowe, białe… Musimy jednak pamiętać, że krzyżują się między sobą, najlepiej więc, by każdy kolor trafił do oddzielnego akwarium.

No właśnie, akwarium to baza całego projektu, jakim jest nowo powstające krewetkarium...

Oczywiście. Dobierając akwarium powinniśmy mieć na uwadze planowane zakupy krewetek. Lepiej przecież, by się nie okazało, że jest za małe lub za duże. Jeśli chodzi o grubość szkła, to zalecam 4-6 mm. Może ktoś powie, że to za dużo, ale ja wolę czuć się bezpiecznie. Wymiary zbiornika dla krewetek nie są aż tak ważne - akwarium nie musi być wysokie, bo krewetka raczej przebywa na podłożu i innych elementach, na których może stanąć. Bardzo dobre będą więc zbiorniki o wysokości 23-30 cm, szerokości 30-70 cm, a głębokości 40-50 cm. Jeśli regał, na którym ma stanąć akwarium, nie ma pełnej półki, to ważne jest, by światło z dołu nie podświetlało nam podłoża, gdyż mogą wtedy wystąpić niepotrzebne skupiska np. cyjanobakterii.

Jeśli już planujemy od podstaw akwarium dla krewetek, to warto wziąć pod uwagę fakt, że te skorupiaki to istotki stadne – na początek więc na jeden litr wody powinna przypadać przynajmniej jedna sztuka. Mniejsze zagęszczenie może wywoływać u krewetek stres, który przejawiać się będzie brakiem apetytu i ciągłym chowaniem się, co w rezultacie może doprowadzić do śmierci.

W dalszej części artykułu m.in.

 • jakie powinno być oświetlenie w krewetkarium
 • jaką wodę uwielbiają krewetki
 • na co warto zwrócić uwagę przy wyborze podłoża
 • czym najlepiej karmić krewetki

 

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Grzegorz Kończewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.