Jak nowe technologie psują nam mózgi

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Dorota Krupińska

Jak nowe technologie psują nam mózgi

Dorota Krupińska

Pokolenie ery smartfonowej narażone jest na demencję cyfrową, syndrom FOMO, depresję i fonoholizm. Badania pokazują, że osoby uzależnione od gier komputerowych mają zmienioną strukturę mózgu. Płacimy bardzo wysoką cenę za nadmierne korzystanie ze smartfona i internetu. O tych chorobach cywilizacyjnych do niedawna nikt nie słyszał.

Dla nastolatków telefon może być przebiegły i inteligentny, kobiecy, męski oraz sprytny. Nadają im cechy osób żywych. Darzą uczuciami. Płaczą, gdy się uszkodzi. Smartfon, ten wymarzony, o określonych cechach i często kosztujący krocie, jest przedmiotem ich pragnień oraz marzeń.

Wiele zrobią, by mieć nowy model. Gromadzą pieniądze, rezygnują z różnych innych przyjemności, jak wspólne wyjście. Takie wnioski płyną z ogólnopolskiego raportu „Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa analiza fonoholizmu”, przeprowadzonego wśród uczniów w wieku 12-19 lat. Autorem jest dr Maciej Dębski z gdańskiej fundacji Dbam o mój Z@sięg.

Świat cyfrowy i media wciągają nas. Dają odlot, są jak haj. Odprężają. Szukamy takich łatwych sposobów, by się lepiej poczuć. Klikanie jest łatwe, lekkie i na wyciągnięcie ręki.

Pozostało jeszcze 88% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Krupińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.