Opr. AG

Jak szukać pracy po wielu latach spędzonych w jednej firmie

Ważna jest umiejętność budowania relacji w swoim zespole Fot. 123rf Ważna jest umiejętność budowania relacji w swoim zespole
Opr. AG

Dla pracowników, którzy w jednej firmie spędzili kilka lub nawet kilkanaście lat, poszukiwanie nowej pracy wiąże się z dużym stresem.

W czasie długoletniej pracy rozbudowali swoją sieć kontaktów zawodowych, nawiązali przyjacielskie relacje ze współpracownikami oraz zyskali swobodę działania w firmie. Zdobyli też kwalifikacje i wiedzę, która uczyniła ich ekspertami w danej dziedzinie. Jednak w każdej karierze prędzej czy później nadchodzi moment, kiedy warto dokonać zmian i rozwijać się w nowym środowisku. W naturalny sposób wiąże się to ze stresem.

Pracodawcy również mają obawy przed zatrudnianiem osób, które przez długi czas nie zmieniały pracy. Wieloletnie doświadczenie, wiedza ekspercka i lojalność wobec pracodawcy to niezaprzeczalnie cenne atuty w rekrutacji. Z drugiej jednak strony, długi staż w jednej firmie może oznaczać brak umiejętności kandydata przystosowania się do zmian.
Jaką strategię przyjąć w poszukiwaniach pracy, aby przekonać do swojej kandydatury rekruterów, jeśli od wielu lat nie zmieniało się pracy? Eksperci Hays Poland radzą, aby postawić na pewność siebie, pamiętać o swoich osiągnięciach i otworzyć się na nowe możliwości.

Pewność siebie

Trudno przekonać do siebie pracodawcę, jeśli kandydat sam nie wierzy w swój sukces. Po długiej przerwie w poszukiwaniu pracy może brakować nam pewności siebie, jednak odpowiednie przygotowanie pomoże zrobić dobre wrażenie.

– Przed spotkaniem warto poćwiczyć odpowiedzi na pytania, które mogą paść ze strony rekrutera. Istotne jest również odświeżenie standardowej terminologii i wiedzy związanej z branżą – radzi Katarzyna Pączkowska, Executive Manager w Hays Poland. – Dobre przygotowanie w połączeniu z uśmiechem i kontaktem wzrokowym pomogą sprawiać wrażenie osoby pewnej siebie, co zdecydowanie ogranicza wątpliwości osoby prowadzącej spotkanie – dodaje.

Koncentracja na sukcesach

Pracodawca będzie chciał przede wszystkim dowiedzieć się, czy lata spędzone w poprzedniej firmie kandydata przyniosły dobre rezultaty i przełożyły się na konkretne sukcesy. W trakcie rozmowy warto więc nawiązać do swoich osiągnięć oraz opisać kolejne etapy ścieżki kariery.

– Taka strategia podkreśli, że na przestrzeni lat pracy kandydat nie osiadł na laurach. W ten sposób wytłumaczy także swoją motywację do zmiany i pokaże, że wykorzystał wszystkie możliwości rozwoju i teraz szuka wyzwań u innego pracodawcy – komentuje ekspertka.

Opisując osiągnięcia oraz przebieg kariery, warto również podkreślać znajomość branży. Dobrą praktyką jest opisywanie nie tylko posiadanych kwalifikacji i wiedzy, ale także sposobów na jej stałą aktualizację – uczestnictwo w szkoleniach, lekturę branżowej prasy lub przynależność do organizacji zrzeszających specjalistów.

Budowanie relacji

Kwestią, która budzi obawy rekruterów i pracodawców jest także umiejętność budowania i rozwijania relacji. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które przez długi czas pracowały w jednym zespole dobrze sobie znanych współpracowników.
Warto sobie wcześniej przygotować przykład sytuacji, w której udało się szybko zbudować dobrą relację na gruncie zawodowym, co zaowocowało sukcesem.

Otwarty umysł

Kolejną obawą pracodawcy może być przywiązanie kandydata do praktyk i procedur obowiązujących w jednej firmie oraz trudność w przyjęciu innych standardów działania. Aby zapewnić rekrutera o otwartości na innowacje, kandydat powinien wspomnieć o sytuacjach, w których zastosował odmienne podejście do zadań lub dostosował schemat działania do zmiennej sytuacji rynkowej.

Opr. AG

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.