Jak w tym roku będzie wyglądała 25. edycja festiwalu literackiego w Toruniu bez ministerialnej dotacji?

Czytaj dalej
Fot. Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse
Paulina Błaszkiewicz

Jak w tym roku będzie wyglądała 25. edycja festiwalu literackiego w Toruniu bez ministerialnej dotacji?

Paulina Błaszkiewicz

Toruński Festiwal Książki, podobnie jak krakowski Festiwal Conrada, czy Literacki Sopot, nie otrzymał dotacji z Ministerstwa Kultury. Organizatorzy zapewniają, że festiwal i tak się odbędzie.

- Brak dotacji ministerialnej na pewno nie wpłynie negatywnie na festiwal, raczej doprowadzi do tego, że wydarzenie nie zyska w tym roku rangi prawdziwie międzynarodowej. Trudno bowiem myśleć o zapraszaniu artystów zagranicznych, laureatów prestiżowych nagród, bazując tylko na środkach otrzymanych z dotacji lokalnych - tłumaczy Łukasz Wudarski, dyrektor Dworu Artusa.

Lato z książką

Instytucja ta od trzech lat koordynuje Toruński Festiwal Książki. Imprezę trzy lata temu przeniesiono z jesieni na lato. Czerwcowy termin okazał się strzałem w dziesiątkę. Festiwal jest jednym z najważniejszych letnich wydarzeń kulturalnych Torunia.

W organizację festiwalu włączone są wszystkie instytucje kulturalne. Spotkania z pisarzami, panele dyskusyjne czy gry miejskie odbywają się w różnych miejscach w Toruniu, m.in. w amfiteatrze Baja Pomorskiego, Teatrze Horzycy czy na dachu Centrum Sztuki Współczesnej. W ubiegłych latach torunianie mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach. Rok temu budżet festiwalu wyniósł 60 tysięcy złotych, z czego większość pieniędzy pochodziła z budżetu miasta. Dwa lata temu budżet imprezy był prawie dwukrotnie większy za sprawą dotacji z Ministerstwa Kultury, która wyniosła 49 tysięcy złotych. Warto podkreślić, że tematem przewodnim festiwalu w 2017 roku była historia. Rok temu dyskusje toczyły się wokół wolności, a w czerwcu hasłem imprezy będzie miasto.

WOJCIECH KUCZOK był już gościem toruńskiego festiwalu. Za kilka dni wydaje nową książkę. Czy w czerwcu ponownie spotka się z czytelnikami?
Fot. Arkadiusz Lawrywianiec/Polskapresse WOJCIECH KUCZOK był już gościem toruńskiego festiwalu. Za kilka dni wydaje nową książkę. Czy w czerwcu ponownie spotka się z czytelnikami?

Nie tylko Toruń

Dyrektor Dworu Artusa podkreśla, że temat festiwalu nie powinien być powodem braku dotacji.

Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Paulina Błaszkiewicz

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2020 Polska Press Sp. z o.o.