Jak wybrać prezenty dla dzieci? To rodzic musi wyznaczać granicę [WYWIAD]

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Justyna Wojciechowska-Narloch

Jak wybrać prezenty dla dzieci? To rodzic musi wyznaczać granicę [WYWIAD]

Justyna Wojciechowska-Narloch

O mądrych prezentach dla najmłodszych opowiada Joanna Duszyńska, pedagog i szefowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Toruniu.

Jak znaleźć antidotum na agresywne reklamy, które nasze dzieci „kupują” bezrefleksyjnie?

Z dzieckiem starszym warto rozmawiać o istocie reklamy, uświadamiać je, że reklamy nie przedstawiają rzeczywistego świata, że to tylko sposób na sprzedaż. Można się też odwołać do posiadanych przez dziecko doświadczeń, smutnych, niestety, że wcześniej nabyty czy otrzymany reklamowany produkt nie spełnił jego oczekiwań, okazał się być znacznie mniej doskonałym towarem niż pokazywała to reklama. Z młodszym dzieckiem taka rozmowa się nie uda. Tu lepiej zastosować metodę odwracania uwagi dziecka, zajęcia go czymś innym.

Bywa, że rodzice obdarowują swoje pociechy grami na komputer czy konsolę z adnotacją „od 18 lat”, gdy te mają np. 10 czy 12 lat. Czy to rozsądne?

Jeśli producent sam zaznacza, że produkt przeznaczony jest od wskazanego wieku, należy zdać się na jego sugestię. Treści zastrzeżone „od 18 lat” narażają dzieci na kontakt ze zjawiskami, które powinny pozostać poza sferą ich doświadczeń. Dotyczą najczęściej wulgaryzmów, agresji, przemocy, czy sfery seksualności człowieka. Ostrzeżenia dot. wieku klienta nie są formułowane na wyrost, więc w trosce o prawidłowy rozwój naszego dziecka należy ich przestrzegać. Tu warto wspomnieć o PEGI - europejskim systemie oceniania gier komputerowych, który na podstawie analizy grupy kryteriów klasyfikuje gry od jakiego wieku są dozwolone i wskazuje na jakie niekorzystne zjawiska ich użytkownik może być narażony (np. dyskryminacja, przemoc, materiały erotyczne). Podczas zakupu gier warto zapoznać się z umieszczonymi na nich informacjami systemu PEGI.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.