Jakich mieszkań poszukują łodzianie?
Ceny metra kwadratowego najtańszych nowych mieszkań ustaliły się w Łodzi pod koniec ubiegłego roku na 4,5 tys. - 5 tys. zł. W segmencie o wyższym standardzie, tzw. premium, kształtują się obecnie na poziomie 5,5 tys. - 6,5 tys. zł/mkw.
Na rynku pierwotnym poszukiwane są zwłaszcza nieduże dwupokojowe mieszkania o średniej powierzchni 55 mkw., położone między I a VI piętrem, o dobrze zaprojektowanym rozkładzie i koniecznie z balkonem - stwierdza Tomasz Błeszyński, znany doradca rynku nieruchomości w raporcie zatytułowanym „Łódzki rynek mieszkaniowy 2017”.
Co ciekawe, nowych mieszkań wciąż przybywa. Przez cały miniony rok liczba tych wprowadzanych na rynek była wyższa niż sprzedawanych (z kwartału na kwartał te dysproporcje rosły). Pod koniec 2016 r. na nabywców oczekiwało w Łodzi prawie 3 tysiące mieszkań.
Różnicuje się w mieście wtórny rynek nieruchomości, bo do sprzedaży wchodzą mieszkania w inwestycjach zrealizowanych stosunkowo niedawno, w ostatnich sześciu - dziesięciu latach. Właśnie takie osiągają najwyższe ceny wśród lokali z drugiej ręki - od 3 tys. do 4 tys. zł za mkw.
Opracowanie stwierdza, że łodzianie co prawda kupują mieszkania zarówno za gotówkę, jak i na raty, wspierając się kredytami hipotecznymi, to ostatnio przeważają transakcje gotówkowe.
Kwitnie w Łodzi inwestowanie w mieszkania pod wynajem, z których chętnie korzystają np. studenci, jak i osoby już pracujące. Ponieważ zaś stopa zwrotu z inwestycji pod wynajem od dłuższego czasu przewyższa opłacalnością lokaty bankowe, nic dziwnego, że są już w Łodzi tacy, którzy posiadają od kilku do kilkunastu wynajętych lokali mieszkalnych. Są to najczęściej maksymalnie dwupokojowe rozkładowe mieszkania o powierzchni od 38 do 55 mkw. Jeśli są położone blisko wyższych uczelni lub w punktach z dobrym do nich dojazdem, przy dobrym zarządzaniu mogą być źródłem sporych dochodów.