Jakie nazwy powinny mieć miejskie ronda?

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Jakie nazwy powinny mieć miejskie ronda?

Leszek Kalinowski

Wiele emocji wzbudziło nadanie rondu nazwy Osadników I i II Armii. Przy okazji rozpoczęła się dyskusja nad nazewnictwem.

Rondo u zbiegu ulic : Botanicznej, ks. Michalskiego, Tatrzańskiej i Szczekocińskiej, będzie nosiło imię Osadników Wojskowych I i II Armii Wojska Polskiego. Tak zdecydowała rada. Z inicjatywą wyszli Tomasz Nesterowicz (SLD) i Andrzej Brachmański (Zielona Razem). Zanim jednak tak się stało, radni dyskutowałi nad nazwą i nie tylko...

Andrzej Brachmański tłumaczył, że chodzi o uhonorowanie tych żołnierzy, którzy z rozkazu musieli się tu osiedlić. To im zawdzięczamy polską administrację, tworzenie miasta od nowa...

- A czy znane są wam niechlubne fakty historyczne, dotyczące I i II Armii Wojska Polskiego? - pytał radny Marek Budniak (PiS).
- To pytanie zbyt ogólne. Konkretnie o jakie fakty chodzi? - pytaniem na pytanie odpowiedział T. Nesterowicz.

M. Budniak podkreślił, że jego dziadek też był osadnikiem: - Tylko że ta sama władza, która wcieliła go do II Armii Wojska Polskiego, wcześniej pozbawiła go domu i gospodarstwa. Siłą został tu przeniesiony. Bardzo tęsknił do tamtych sadów, plantacji... Radny PiS zauważył, że teraz gdy mówimy o prawdzie historycznej, nie możemy pomijać różnych faktów. Ludowe Wojsko Polskie walczyło z antykomunistyczną opozycją. Przypomniał jego udział w 1956 i 1970 roku. A stan wojenny? Też nie jest chlubą wojska.

Nazwy rond pełnią też rolę edukacyjną

- I Armia kojarzy się z Berlingiem. Jego Anders uznawał za zdrajcę narodu - mówił M. Budniak. A. Brachmański tłumaczył, że jego i T. Nesterowicza intencją było uhonorować prostych ludzi, którzy tu przyjechali, bo musieli. Ale którym wiele zawdzięczamy. Tworzyli tu Polskę. - Nie chcemy oceniać całej historii - dodał.

- W mojej rodzinie byli żołnierze dywizji Maczka, którzy załapali się z Andersem. Ale byli też ci, którzy walczyli w I i II Armii. Bo tak potoczył się ich los - mówi T. Nesterowicz. - Wśród wielu Polaków były podobne życiorysy.

Robert Sapa (PO) proponował krótszą nazwę: osadników wojskowych. Radnym się nie spodobała. Bożena Ronowicz (PiS) mówiła o bałaganie z nazwami i koniecznością ich uporządkowania. Zaproponowała, by z nazwy, dotyczącej wojska, wyrzucić słowo „ludowe”, bo to potoczna nazwa. I podkreśliła, że chodzi o uhonorowanie żołnierzy, a nie dowódców, więc zagłosuje za. Pomysłodawcy zgodzili się przyjąć poprawkę i wykreślić „ludowe”.

Radny Robert Górski (Zielona Razem) uważa, że nazwy rond pełnią rolę topograficzną. Dlatego powinny wiązać się z ulicami albo sołectwami przy nich np. rondo Przylep. Łężyca, Chynów. Inne nazwy ludziom nic nie mówią.
- Nie zgadzam się z tym. Nazwy rond pełnią też rolę edukacyjną - stwierdził Jacek Budziński (PiS).

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.