Jan Paweł II, Wałęsa i tragedia smoleńska. Historia Polski w pakiecie dla każdego pielgrzyma

Czytaj dalej
Fot. Fot. Piotr Smoliński
Piotr Subik

Jan Paweł II, Wałęsa i tragedia smoleńska. Historia Polski w pakiecie dla każdego pielgrzyma

Piotr Subik

ŚDM 2016. Przygotowanie publikacji MSZ zleciło prof. Andrzejowi Nowakowi z UJ.

Światowe Dni Młodzieży 2016

Profesor Andrzej Nowak, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, rozpoczął już pracę nad tekstem, który trafi do młodych osób przyjeżdżających na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Czasu na pisanie nie ma za wiele, bo treść publikacji powinna być gotowa na przełomie stycznia i lutego. Sprawę nadzoruje wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Bo to MSZ było pomysłodawcą przygotowania publikacji dla pielgrzymów, którzy w lipcu tego roku odwiedzą Kraków.

- Kiedy zapraszamy kogoś do naszego domu, staramy się pokazać mu, jaki ten dom jest. A ponieważ wielu uczestników ŚDM przyjedzie do Polski ze względu na osobę Jana Pawła II, będę chciał pokazać im, z jakiej gleby kulturowej i historycznej on wyrósł - tłumaczy prof. Nowak.

Jak poinformowało nas biuro prasowe MSZ, książeczka o historii Polski autorstwa prof. Nowaka wydrukowana zostanie w nakładzie do 2 mln egzemplarzy. Ma liczyć około 70 stron, dołączona zostanie do tzw. pakietów pielgrzyma.

Pielgrzymi przeczytają również o wojnie z bolszewikami, Katyniu i „Solidarności”.

To ma być publikacja, która będzie ukazywała historię Polski na tle historii powszechnej z perspektywy chrześcijańskiej tradycji, ze szczególnym uwzględnieniem historii XX w. Tak chce MSZ, które zleciło przygotowanie wydawnictwa dla osób, które za pół roku przyjadą do Krakowa na ŚDM.

Autor: Joanna Urbaniec

- Młodzi chrześcijanie z całego świata zapewne niewiele wiedzą o historii Polski, i wcale nie mam o to pretensji. Słyszeli tylko o Janie Pawle II i to nie powinno dziwić. Moim celem będzie próba uzupełnienia ich wiedzy o inne wydarzenia i postaci z historii Polski, a nie prostowanie negatywnych stereotypów o naszej ojczyźnie - tłumaczy autor publikacji, prof. Andrzej Nowak.

Kluczową postacią przekazu będzie więc papież Polak. Na kartach publikacji pojawią się także m.in. legendarny kapłan bł. ks. Jerzy Popiełuszko, przywódcy pierwszej „Solidarności” - Lech Wałęsa, ale i Anna Walentynowicz. A także m.in. romantyczni wieszczowie Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki, których poezja miała ogromny wpływ na Jana Pawła II. Do tego będzie też rzecz o muzyce Fryderyka Chopina i współczesnych kompozytorów polskich Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara.

Ważnymi wydarzeniami, które zostaną przybliżone pielgrzymom, będą m.in. chrzest Polski, wojna polsko-rosyjska w 1920 r., która na 20 lat zagrodziła bolszewikom drogę na Zachód, czy też zmagania Polaków z dwoma totalitaryzmami - faszyzmem i komunizmem. Oczywiście, będzie też mowa o Katyniu, a w jego aspekcie o wydarzeniach, które rozegrały się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem. - Będę pisał o tragedii smoleńskiej, bo nie potrafię rozstrzygnąć, czy była to katastrofa, czy zamach - zapewnia prof. Nowak, który od lat wiązany jest z Prawem i Sprawiedliwością.

Zawodowo prof. Andrzej Nowak jest kierownikiem Katedry Historii Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego, związanym także z Instytutem Historii PAN, uznanym znawcą historii stosunków polsko-rosyjskich. Był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika kulturalno-politycznego „Arcana”. W październiku 2015 r. wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. A jeszcze rok wcześniej typowano, że to właśnie historyk będzie kandydatem PiS w wyborach na prezydenta. Stało się inaczej i w lutym 2015 r. prof. Nowak nawoływał Jarosława Kaczyńskiego do ustąpienia i przekazania rządów w PiS młodszemu pokoleniu.

MSZ na razie nie wie, jaki będzie koszt przygotowania publikacji dla pielgrzymów w tak dużym nakładzie. Okazać się to ma dopiero po rozpisaniu przetargu.

piotr.subik@dziennik.krakow.pl

Piotr Subik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.