Widoczna na zdjęciu ikona to kopia krzyża św. Franciszka. Została wykonana przez świnoujskiego artystę Tadeusza Zielińskiego na drewnie dębowym...
... pochodzącym z badań na żnińskiej starówce. Drewno jest datowane na XIV wiek.
- Docelowo powstanie 10 takich ikon, z których każda będzie posiadać własną sygnaturę. Zysk z ich sprzedaży, podobnie jak to miało wcześniej miejsce w przypadku „żnińskich szachów“, zostanie przeznaczony na działalność statutową fundacji Rekonkwista - informuje jej prezes Szymon Nowaczyk, na co dzień kierownik działu naukowo - badawczego w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.
Przypomnijmy: szachy, do wykonania których wykorzystano również XIV-wieczne drewno dębowe, otrzymał m.in. prezydent RP Bronisław Komorowski. - Trzy egzemplarze trafiły z kolei na licytację, którą zorganizowaliśmy w muzeum. Nabywcami były osoby prywatne, zarobiliśmy 1700 zł, co również zasiliło konto fundacji.
Jeśli chodzi o ikony, jedna ma kosztować ok. 1000 złotych.
Przypomnijmy: Fundacja Rekonkwista powstała w 2010 roku. - Inicjatywa zrodziła się wśród osób, które zajmują się odtwórstwem historycznym; w większości, poprzez wykształcenie i wykonywaną pracę, jesteśmy także powiązani z archeologią. Dlatego też chcemy, aby nasza działalność była przede wszystkim „zdobywaniem na nowo“ dla społeczeństwa początku XXI w. duchowego i materialnego dziedzictwa naszych przodków sprzed setek i tysięcy lat.