Jedno rondo, dwóch patronów? To jakiś absurd - mówią mieszkańcy

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Jedno rondo, dwóch patronów? To jakiś absurd - mówią mieszkańcy

Leszek Kalinowski

Nie tylko mieszkańcy, ale i radni zwracają uwagę, że na jednym z rond stoi tablica z informacją o patronie - honorowym obywatelu Zielonej Góry, a obok druga poświęcona innemu honorowemu obywatelowi miasta. Czy to nie absurd? - pytają. Co na to prezydent?

Mieszkańcy od pewnego czasu zwracają uwagę na dziwne tablice na i przy rondzie, znajdującym się na wylocie miasta.

Zamieszanie z tablicami o honorowych obywatelach

- Jadąc ul. Pileckiego w kierunku ul. Jagodowej i ul. Nowej dojeżdża się do ronda ks. prałata Konrada Herrmanna. Zwyczajowo w Zielonej Górze przy rondach znajdują się tablice informacyjne, dotyczące osoby patronującej danemu rondu – zauważa jeden z mieszkańców. - Jednak w tym przypadku jest inaczej. Przy rondzie ks. prałata Konrada Herrmanna umieszczone są dwie tablice informacyjne o byłym prezydencie RP na uchodźctwie Ryszardzie Kaczorowskim. W „Łączniku Zielonogórskim” z 2016 roku w zamieszczonym wykazie wszystkich rond w Zielonej Górze było wyszczególnione rondo Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. I od tego czasu znajdują się tam tablice informujące o prezydencie Kaczorowskim.
W 2019 roku temu rondu nadano nazwę ks. prałata Konrada Herrmanna. I na rondzie – jak na wielu innych – umieszczono tablice, informujące o patronie.

Tablice zostaną zmienione

- To dziwne, rondo ma swojego patrona, a stojące obok tablice sugerują jakby innego – zauważa pani Ewa. – To jest jakiś absurd.
Sprawą zainteresował się radny Jacek Budziński, problem poruszył w interpelacji skierowanej do prezydenta Janusza Kubickiego.
Urzędnicy tłumaczą, że tablice informujące o byłym prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim (honorowym obywatelu Zielonej Góry) pojawiły się dużo wcześniej niż nadana została nazwa nowemu rondu.
Prezydent Janusz Kubicki odpowiada jednak, że kłopotliwa sytuacja zostanie rozwiązana. Tablice stojące obok ronda – z informacją o Ryszardzie Kaczorowskim - zostaną zdemontowane i przeniesione w inne miejsce. Pojawią się natomiast w tej lokalizacji tablice poświęcone postaci ks. Konrada Herrmanna, także honorowego obywatela Zielonej Góry.
Przypomnijmy, że ksiądz Konrad Herrmann był nazywany zielonogórskim Tischnerem, wniósł ogromny wkład w rozwój Kościoła w Zielonej Górze, a także w życie kulturalne samego miasta i jako filantrop, i społecznik został wpisany w 1994 roku do księgi Honorowych Obywateli Miasta. Zawsze potrafił rozmawiać z każdym, niezależnie od przynależności partyjnej, wiary itd.
Ksiądz prałat Konrad Herrmann na emeryturę przeszedł na własną prośbę w roku 1996. Zmarł – w wieku 88 lat - 30 listopada 2017 roku w Zielonej Górze.

ZOBACZ TEŻ

ZŁÓŻ ŻYCZENIA EMMIE

ZOBACZ TEŻ

HITY - 10 WYCIECZEK ROWEROWYCH

Leszek Kalinowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.