Karolina Rokitnicka

Jest protest. Część mieszkańców Wielkiego Rychnowa przeciwna rozbudowie miejscowej firmy

Wielkie Rychnowo położone jest kilka kilometrów od Kowalewa Pomorskiego. Mieszkańcy boją się o swoje zdrowie w związku z planowaną rozbudową miejscowej Fot. SP Wielkie Rychnowo położone jest kilka kilometrów od Kowalewa Pomorskiego. Mieszkańcy boją się o swoje zdrowie w związku z planowaną rozbudową miejscowej spółki i jej działalnością.
Karolina Rokitnicka

Część mieszkańców Wielkiego Rychnowa jest przeciwna rozbudowie miejscowego zakładu i stara się zatrzymać wprowadzenie zmian przeznaczenia terenu w ich miejscowości.

- Od ponad 15 lat działa w naszej miejscowości Spółka Conkret, która zajmuje się przetwarzaniem odpadów oraz produkcją folii budowlanych. Działalność spółki szkodliwie wpływa na lokalne środowisko (dysponujemy dokumentacją procesową dotyczącą m.in. odprowadzania nieoczyszczonych ścieków do ziemi). W początkach 2017 r. zarząd spółki zwrócił się do burmistrza Kowalewa Pomorskiego o podjęcie uchwały w sprawie sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Planowana jest znaczna rozbudowa zakładu, uruchomienie nowych linii produkcyjnych, a przede wszystkim – wybudowanie spalarni i kominów (wg planów o wysokości przekraczającej 40 metrów). Dotychczasowa, szkodliwa działalność spółki oraz jej plany wzbudziły ogromne zaniepokojenie oraz protesty mieszkańców. Mimo tego oraz negatywnego zaopiniowania wniosku przez Urząd Marszałkowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał zgodę na przeznaczenie działki na cele nierolnicze, co umożliwia dalszą – szkodliwą zdaniem wielu mieszkańców miejscowości – rozbudowę zakładu. Boimy się o nasze zdrowie oraz faunę i florę. Nasze ogromne wątpliwości budzi także pozytywna prognoza oddziaływania na środowisko projektu miejscowego planu zagospodarowania , która mimo kontrowersyjnej i szkodliwej dla środowiska działalności (co udokumentowano oraz potwierdzono sądownie) jest pozytywna – uważa część mieszkańców, dodając, że „kwestia ustalenia planu zagospodarowania znacznie w ostatnich tygodniach przyspieszyła, co jest związane ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi”.

Wiele szkody dla mieszkańców

Temat wywołał gorącą dyskusję na zebraniach wiejskich wsi Wielkie Rychnowo i Borów-no. Gmina Kowalewo Pomorskie potwierdza, że w marcu 2017 r. przystąpiła na wniosek jednego z mieszkańców do opracowania miejscowego planu zagospodarowania dla części Wielkiego Rychnowa.

Wyjaśnienia gminy - w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 40% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Karolina Rokitnicka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.