Joanna Zawadzka z Kikoła zaginęła w 1997 roku. Dziś determinacja jej 22-letniej córki sprawia, że temat powraca

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski oraz archiwum rodzinne
Małgorzata Oberlan

Joanna Zawadzka z Kikoła zaginęła w 1997 roku. Dziś determinacja jej 22-letniej córki sprawia, że temat powraca

Małgorzata Oberlan

Prokuratura wznowiła śledztwo i prowadzi je w kierunku zabójstwa. Nad sprawą pracuje policyjne Archiwum X. Działa też Klaudia Zawadzka, córka Joanny.

Zaginięcie Joanny Zawadzkiej z Kikoła to jedna z najbardziej tajemniczych i dramatycznych takich spraw w kraju. Młoda kobieta wyszła z domu wieczorem 17 lutego 1997 roku. Wzięła ze sobą album ze zdjęciami dziewięciomiesięcznej wówczas córki. Od tej pory ślad po niej zaginął...

„Mama na to zasługuje”

Wierzę, że po tylu latach pęknie wreszcie zmowa milczenia. Moja mama zasługuje na wyjaśnienie, co się z nią stało. A jeśli padła ofiarą przestępstwa, sprawca powinien zostać ustalony i ukarany - podkreśla Klaudia Zawadzka.

22-letnia dziś córka zaginionej kobiety włożyła już wiele czasu i energii w to, by rzucić nowe światło na sprawę. M.in. docierając do osób, które znały jej mamę, doprowadzając do badania pozostawionych przez nią listów i współpracując z ogólnopolskimi mediami. Niedawno do sprawy Joanny Zawadzkiej wracały ekipy reporterów „Superwizjera” TVN24 oraz Magazynu Kryminalnego 997. „Nowościom” Klaudia Zawadzka opowiedziała o własnych ustaleniach i tropach w sprawie. Reportaż na ten temat opublikujemy w piątkowym Magazynie.

Przez 21 lat zaginięcie młodej mieszkanki Kikoła wiązano z kilkoma wątkami. M.in. z osobą miejscowego policjanta, z którym według relacji znajomych Joanny Zawadzkiej, miała się ona spotykać. W tle pojawiała się również mafia lipnowska i ewentualne związki z nią zaginionej. Były też momenty wyjątkowo dramatyczne dla rodziny pani Joanny, jak choćby podejrzenie o to, że kobieta zginęła z rąk członka własnej rodziny (wtedy skuwano podłogę w piwnicy w Kikole), czy wiązanie ze sprawą zwłok znalezionych w gminie Obrowo w 2009 r.

Archiwum X pracuje

Determinacja Klaudii oraz postawa jej dziadków doprowadziła do tego, że nad sprawą znów pracują kryminalni.

Prokuratura Okręgowa we Włocławku wznowiła śledztwo i prowadzi je w kierunku zabójstwa. Czynności powierzyła funkcjonariuszom z naszego Archiwum X, czyli Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Bydgoszczy. Zajmują się oni zbrodniami umorzonymi z powodu niewykrycia sprawców - mówi Monika Chlebicz, rzecznik KWP w Bydgoszczy.

Klaudia Zawadzka wciąż czeka na sygnały od osób, które mają informacje o jej mamie. Jej mail to: klaudiazawadzka555@wp.pl

W DZIEŃ DOBRY TVN Klaudia Zawadzka: Już tyle rzeczy widziałam, że niewiele będzie mnie w stanie zaskoczyć

Małgorzata Oberlan

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Wojciech Ręczkowski

Znam to środowisko tzw. stróżów prawa w K.P. Policji w Lipnie jak mało kto. Latami w porozumieniu z dziennikarzami ( także z Nowosci) podjałem próbę " wzruszenia" innego sledztwa ( tzw. zbrodni sądowej), w sprawie śmiertelnego wypadku( dla mnie i okolicznych ludzi była to zbrodnia; także zeznania osób-kolegów sprawcy i zabitego 19 latka, które poznałem od rodziców zabitego syna a TAKŻE (UWAGA) miejsce tzw. wypadku jest mi znane od l. 60 tych { ostatni raz jechałem po tym łuku- wczoraj, na cmentarz mamy żony do Dobrzynia n/ W.)} , że o świadomym zachowaniu( ZACIERANIU DOWODÓW I...) sprawcy , a także rola stróżów( wuja jednego z 4 jadących AUDII ) z miejscowej Policji i WYŁĄCZENIE ze sprawy zeznań najważniejszego świadka( kuzyna Szefa Policji z Dobrzynia) , który pod presją " gana" ( na masce w samochodzie, którym go wywieźli w towarzystwie UWAGA- mecenasa zabójcy) nie tylko WOLT sprawcy- ze swoimi " żołnierzami" , na które mu pozwolili - prokuratorzy i sędzia orzekająca) zmieniał 3 razy zeznania( wujem jego był owczesny szef Policji Rewiru z K.P. w Lipnie (!) P.S. W l. 2006 na f. NOWOŚCI dokonywałem kilkudziesięciu wpisów- cytatów z akt, które w 2008 rtrafiły do ówczesnego posła i znawcy prawa karnego , a profesora UMK M.F. i już do mnie nie wróciły! Wszyscy - jak w tej sprawie młodej matki z Kikoła jakby byli w zmowie...Tam w rewirze lipnowskim- to nie koniec!
Tam w mojej ocenie-od lat 60 tych[ byłem świadkiem wielu nieprawidłowości i śledztw w sprawach śmiertelnych wypadków ) - nie było i nie masz szacunku do życia(SIC!) Tak szybko " ukręcano śledztwa" ..., a sprawcy ( com) uchodziło płazem wiele żyć( zapewniam; to nie koniec na tym! Tam należy " WPUSCIĆ CZOŁG TYGRYS IV i " przeorać kilka sledztw"{ co najmniej dwa; oba ze skutkiem smiertelnym] poza tym przypadkiem młodej matki z Kikoła (!)

plus.nowosci.com.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.