JSW, nowy system łączności. W razie wypadku łatwiej zlokalizują górnika. Zmiany po wypadku w kopalni Zofiówka

Czytaj dalej
Fot. Arek Biernat
Arkadiusz Biernat

JSW, nowy system łączności. W razie wypadku łatwiej zlokalizują górnika. Zmiany po wypadku w kopalni Zofiówka

Arkadiusz Biernat

Nowa, cyfrowa łączność, system identyfikacji pracowników i nowe zasady pracy ratowników - to zmiany w JSW po tragicznym wypadku w kopalni Zofiówka, w którym 5 maja zginęło 5 górników.

We wszystkich kopalniach JSW powstaje niezawodny system łączności, a już w pierwszym kwartale 2019 roku każdy pracownik kopalni będzie funkcjonował system monitoringu i identyfikacji pracownika. Będzie wiadomo gdzie jest, kto to jest, a także będzie można odtworzyć historię jego przemieszczania na dole. Z kolei ratownicy górniczy pracują w systemie czterobrygadowym - są więc mobilni 24 godziny na dobę - i mają do dyspozycji centralny magazyn z dostępem do wszystkich najważniejszych maszyn i urządzeń, jakie mogą być im potrzebne w nagłej akcji ratunkowej.

To zmiany, które sukcesywnie są wprowadzane po tragicznym wypadku w kopalni Zofiówka z 5 maja (gdzie zginęło 5 górników) we wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Analizę tego, co trzeba zrobić, by było bezpieczniej w przyszłości, i co już udało się wdrożyć, zaprezentowali na specjalnej konferencji szefowie Jastrzębskiej Spółki Węglowej z ekspertami Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego i Wyższego Urzędu Górniczego.

Przypomnijmy, 5 maja, w sobotę w kopalni doszło do potężnego wstrząsu 900 metrów pod ziemią. O godzinie 10.58 wystąpił potężny wstrząs, w rejonie skrzyżowania chodnika H-10 i H4, który spowodował tąpnięcie. W efekcie obudowa w tych wyrobiskach zostałą dosłownie zmieciona - wypiętrzony spąg (podłoga w kopalni - red.) spowodowała, że przepustowość wyrobiska zmniejszyła się miejscami do zaledwie kilkudziesięciu centymetrów, a miejscami w ogóle nie było prześwitu! Wstrząs spowodował uwolnienie znacznych ilości metanu, czujnik metanometrii zanotował stężenie o maksymalnej wartości 62 procent. Skutkami wstrząsu zostało objętych 9 pracowników pracujących w chodniku H-10, którzy doznali obrażeń. Pięciu zginęło. Trzech zostało przygniecionych elementami wyrobiska i obudową. Kolejnych dwóch pracowników utraciło przytomność na skutek przebywania w atmosferze niezdatnej do oddychania. Zniszczone w wyniku wstrząsu wyrobiska kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju zostały odizolowane od pozostałej części kopalni specjalnymi tamami bezpieczeństwa. Z zamkniętej tam ściany planowano wydobyć 380 tysięcy ton węgla. Po wypadku wyciągnięto wnioski. Na dole, jak i na powierzchni nie będzie już łączności analogowej, tylko supernowoczesna, cyfrowa.

Lokalizacja pracowników ma odbywać się w czasie rzeczywistym, z możliwością dokładnego śledzenia rozmieszczenia pracowników w rejonach zagrożonych. - Taką akcję możemy przyrównać do warunków wojennych. Na nowoczesnym polu walki łączność jest kluczowa. Już założono 115 kilometrów kabla cieknącego, przed nami zakup 240 kilometrów - wyjaśnia Artur Dyczko, zastępca prezesa JSW ds strategii i rozwoju. Jeśli chodzi o system światłowodowy, potrzebny do monitoringu i identyfikacji, 120 km już jest założonych w kopalniach, kolejnych 170 km też już kupiono i wkrótce będą montowane.

W pierwszym kwartale 2019 ma być już w kopalniach działająca technologia która bardzo precyzyjnie pozwoli znaleźć każdego pracownika na dole. Niestety nadajniki w lampach są zawodne - w Zofiówce był kłopot, aby ustalić gdzie są ranni, ani nie można było ustalić, o których pracowników chodzi. -Zmiany objęły też funkcjonowanie Kopalnianych Stacji Ratownictwa Górniczego. Ratownicy pracują w systemie czterozmianowym, są więc 24 na dobę mobilni. Mają zostać wyposażeni m.in. w nowoczesny sprzęt termowizyjny lub inny do prześwietlania wyrobisk. Takie urządzenia już są testowane na dole.

Arkadiusz Biernat

W Dzienniku Zachodnim od 2011 roku, ale z przerwą na etap w "Wyborczej" (2021-2025). Pochodzę z Rybnika. Piszę głównie o górnictwie, energetyce, transformacji, samorządzie i polityce. Na sercu leży mi też czyste powietrze i rozwój komunikacji publicznej. Prywatnie lubię pobiegać lub pojeździć na rowerze. 

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.